KONYA EVİ

Müze bünyesinde bulunan ve Konya’nın önde gelen sivil mimari örneklerinden olan Koyunoğlu Konya Evi ise ziyaretçilere ve mimarlık, sanat-tarihi-arkeoloji örencilerinin incelemelerine açık tutulmaktadır.

Müze bahçesinin batı ucunda yer alan “KONYA EVİ” A. R. İzzet Koyunoğlu’nun doğup büyüdüğü ve vefat ettiği evdir. Aynı zamanda ilk müze binasıdır. Koyunoğlu bu baba evinde 1900’lü yıllardan itibaren topladığı eski eserleri Konya halkının yararına sergilemeye açmış ve gerek yurt içinden gerekse yurt dışından büyük bir ilgi görmüştür. Hatta sergisinden bazı örnekler ve evi yerli ve yabancı basında ve bilim çevrelerinde literatüre girecek kadar önemsenmiştir. Bu ev tipik bir “KONYA EVİ” örneği olarak Koyunoğlu’nun ölümünden sonra koruma altına alınmış ve aslına uygun olarak restore edildikten sonra yerli ve yabancı ziyaretçilerin ve bilim adamlarının dikkatine sunulmuştur. Bugün bu ev aslına uygun bir şekilde döşenmiş olup, ziyaretçilerin intibalarına göre benzerleri arasında en ilgi çekenidir

Ev klasik Türk evi mimarisine göre yapılmış olup iç sofalı bir plan göstermektedir. Alt katlardan birinde Koyunoğlu’nun şahsi eşyaları ve fotoğraflarıyla kendi hayatından bazı kesitler sunulmaktadır. Hatta öyle ki bazı yerel ve yabancı ünlüler ve devlet adamlarıyla çektirdiği fotoğraflar o zamanlar müzeye ve Koyunoğlu’nun şahsına gösterilen ilgiyi en güzel bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Üst katlarda ise Koyunoğlu’nun kendi şahsi ve topladığı eşyalar sergilenmekte olup eski bir Konya Evinde yaşam nasıldı? Eşyalar nasıldı? Nasıl döşenirdi? Bu gibi akla gelen sorular cevabını bulmaktadır.