Mehmet Önder Doğumunun 80. Yılında Anıldı

Mehmet Önder Doğumunun 80. Yılında Anıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya'nın önemli isimlerinden, kültür ve sanat adamı Mehmet Önder'in 80. doğum yılı nedeniyle anma programı düzenledi. Konya kültürüne önemli katkılarda bulunan Mehmet Önder'in anıldığı program yoğun ilgi gördü.

Araştırmacı-Yazar, kültür ve sanat adamı Mehmet Önder doğumunun 80. yılında Konya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği bir programla anıldı.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Koyunoğlu Müzesi Konferans Salonu'nda düzenlenen anma programı KOMEK öğrencilerinin ney resitali ile başladı. Programın açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur, Konya'nın ender yetiştirdiği isimlerden biri olan kültür ve sanat adamı Mehmet Önder'in Mevlana Müzesi ve çevresinin Türkiye'nin en önemli mekanlarından biri olmasında katkısı olduğunu belirtti. Mehmet Önder'in Kültür Bakanlığı Müşavirliği döneminde Konya'daki kültür varlıklarının tanıtılmasında önemli çalışmaları olduğunu hatırlatan Okur, Mehmet Önder'i rahmetle andıklarını, anma programlarının bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Ergun, Mehmet Önder için söylenen bütün övgülerin az olacağını vurgulayarak, insanların geride bıraktığı eserleri ile anıldığını, Mehmet Önder'in de geride bıraktığı eserler ile Konya'nın kültürüne imza attığını ifade etti.

Anma programında daha sonra, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Mehmet Önder'in sanatçı kişiliği ile ilgili bilgi verirken; Araştırmacı-Yazar Yeşilay Derneği Başkanı Mehmet Ali Uz da Mehmet Önder ile ilgili hatıralarını anlattı.

MEHMET ÖNDER

1926 Yılında Konya'nın Çumra İlçesi'nde doğan Mehmet Önder, Konya Lisesi'nin ardından, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü bitirerek Konya Müzesi'ne atandı. 1963 yılı sonuna kadar bu müzenin müdürlüğünü yaptı. 1964 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü, 1967-74 yılları arasında Kültür Müsteşarı görevlerinde bulundu. 1977 yılında Almanya Bonn Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği'ne atanarak 1983 yılına kadar bu görevde kaldı. Dönüşte Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş Müşaviri oldu. 1987 yılında emekli olan Mehmet Önder,Türkiye İş Bankası Kültür ve Sanat Müşavirliği'ne getirildi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyesi de olan Dr. Mehmet Önder, yurt içinde ve yurt dışında yüze yakın uluslar arası ve ulusal bilim, kültür ve sanat kongrelerine katılarak bildiriler verdi. Mehmet Önder'in Türk kültürü ve sanat tarihi ile ilgili yayınlanmış 74 kitabı ve bine yakın makalesi vardır. Mehmet Önder binbir emekle topladığı toplam 4 bin 500 adet değerli kitabı Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi'ne hibe etmiştir. Mehmet Önder, 2004 yılı Ağustos ayında hayatını kaybetti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;