Başkan Akyürek'in Regaip Kandili Mesajı

Başkan Akyürek'in Regaip Kandili Mesajı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Regaip Kandili nedeniyle bir mesaj yayınlayarak, tüm İslam aleminin mübarek kandilini kutladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, mübarek Regaib Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Akyürek, kandilin, milletimizin ve İslam aleminin birlik ve beraberliğine, barış ve huzura vesile olması dileğinde bulunarak, vatandaşların kandilini kutladı.

Akyürek, mesajında, 'Rahmet mevsimi üç ayların eşiğindeyiz. Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı, Üç Aylar olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi aylara girişimizin habercisidir. Regaib gecesinin böyle bir ayın içinde yer alması, aynı zamanda bu gecenin önemini de ifade etmektedir. Manevi iklimi fırsat bilerek aramızdaki çekişmeleri, kin ve kırgınlıkları bertaraf etmeli, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, sevgi ve gönül huzuru ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yeniden yeşermesine gayret göstermeliyiz" çağrısında bulundu.

Dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir zaman dilimi olan üç ayların, Türk-İslam geleneğinde bereketli "mübarek" aylar olarak görüldüğünü ve adlandırıldığını belirten Başkan Akyürek, şunları kaydetti: 'Çağımız dünyası bugün yüce dinimizin iyiden ve iyilikten yana insanı ruh ve beden olarak mutluluğa eriştiren ilahi hikmetlerine ihtiyaç duymaktadır. İnsanı insan yapan bütün güzelliklerin, ahlâkî erdemlerin odaklandığı bir olgu olan İslam dininde, bireylerin hayatında sergilediği değişiklikle bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatacak güçlü bir ışık, güzel bir örnek vardır. Her açıdan buhran içinde kıvranan insanlığa, verdiği mesajlarla çıkış yolunu gösteren Hazreti Peygamber, böylesine kutlu günlerde insanlığa verdiği tavsiyelerle maddi ve manevi sıkıntılarla boğuşan günümüz dünyasına da kurtuluş reçetesini sunmaktadır. O'nu okumaya ve anlamaya Onun engin sevgi ve hoşgörüsüne letafet ve zarafetine, her biri ayrı bir hakikat taşıyan sözlerine kısacası onun rehberliğine olan ihtiyacımız her zamankinden fazladır. İçerisinde bulunduğumuz zaman diliminde Ortadoğu bir kez daha İsrailliler ile Müslümanlar arasındaki çatışmalara sahne oluyor. İsrail ordusu, Filistinli ve Lübnanlı sivillerin yerleşim birimlerini acımasızca bombalıyor, çocuklara ateş açıyor, Filistin ve Lübnan topraklarını yaşanmaz hale getirmeye çalışıyor. Müslümanlar olarak bizim temennimiz, bölgede bulunan öfke ve nefretin biran evvel dinmesi, akan kanların durması ve Ortadoğu'ya barışın gelmesi, İsraillilerin masum insanları bombalamasına son vermesidir. Bu vesileyle Mübarek üç aylar ve Regaip Kandili vesilesiyle Ortadoğu ve İslam coğrafyasında devam eden zulmün ortadan kalkmasını temenni ediyor; hemşehrilerimizin ve tüm İslam Aleminin Regaip Kandili'ni tebrik ediyorum.'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;