Başkan Akyürek: "Dünyada Konya ve Mevlana Konuşuluyor."

Başkan Akyürek: "Dünyada Konya ve Mevlana Konuşuluyor."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2007 Mevlâna'yı Anma Yılı etkinlikleri nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, dünyanın birçok ülkesinde Konya ve Mevlâna'nın konuşulduğunu, Belediye olarak ateşleyicilik rollerinin amacına ulaştığını söyledi. Başkan Akyürek, yurtiçi ve yurtdışında 365 günde 365 program düzenleyerek Konya tarihindeki en büyük tanıtımı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 Mevlâna'yı Anma Yılı Etkinlikleri nedeniyle gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

HEDEFİMİZ KİTLELERİ ETKİLEMEK

Bera Otel'de düzenlenen basın toplantısında yapılan etkinlikler hakkında bilgi veren Başkan Akyürek, Mevlâna Yılı etkinlikleri düzenlerken amaçlarının toplum kitlelerini etkilemek olduğunu belirterek, Konya'da bugüne kadar yapılamayanları yapmayı hedeflediklerini söyledi. Yapılan çalışmalar sonucunda Konya'da Şeb-i Arus törenlerini izleyen kişi sayısının 15 binlerden 70 binlere çıktığını vurgulayan Başkan Akyürek, 'Geçtiğimiz 3 yılda Konya dünya gündemine taşındı, Şeb-i Arus medeniyetler buluşması haline geldi. Bugün dünyanın birçok ülkesinde Konya ve Mevlâna konuşuluyor. Belediye olarak ateşleyicilik rolümüz amacına ulaştı, rampadaki füze ateşlendi. Toplumun her kesimi Mevlâna ile ilgili çalışmalara imza atıyor. Çalışmalar dalga dalga büyüyor. Bu, şehrimiz ve kültürümüz adına sevindirici bir gelişme' dedi.

365 GÜNDE 365 ETKİNLİK

Konya'ya yılın ilk 3 ayında gelenlerin geçen yıla göre yüzde 30 oranında arttığını kaydeden Başkan Akyürek, 2013 yılına kadar Konya'nın 10 milyon turisti ağırlayacağını, hazırlıkların buna göre yapıldığını söyledi. 2007 yılı süresince yurtiçi ve yurtdışında 43 ana etkinlik altında toplam 369 etkinlik düzenleneceğini belirten Başkan Akyürek, 'Şehir genelinde yaz sezonu ile birlikte başlayan yoğunluğun yanında kültürel ve sosyal etkinlikleri de sürdürüyoruz. 365 günde 365 etkinliğe imza atarak, şehrin yakaladığı bu fırsatı değerlendiriyoruz. 23 ülkede, 74 şehirde düzenlediğimiz Konya ve Mevlâna Günleri etkinliklerinde Konya tarihindeki en büyük yurtdışı tanıtım faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaları kendimiz için değil, şehrimiz, insanımız, kültürümüz ve tüm insanlık için yapıyoruz. Bu çalışmalara katkı yapan başta Kültür Bakanımız ve Kültür Müdürümüz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum' dedi.

Başkan Akyürek, konuşmasının sonunda 2007 Mevlâna Yılı boyunca yapılacak 43 etkinliği sinevizyon eşliğinde tanıttı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;