ZENGİBAR YÜRÜYÜŞ YOLU


Proje Kategorisi:
Turizm-Kültür-Halkla İlişkiler
Proje Aşaması:
Tamamlandı
Proje Açıklaması:

Konya Büyükşehir Belediyesi, şehrin kültürel ve doğal zenginliklerini turizme kazandırmak, aynı zamanda Konya'daki turizm çeşitliliğini artırmak amacıyla Hadim, Taşkent ve Bozkır ilçelerini içine alan 102 kilometrelik tarihi Zengibar Yürüyüş Yolu projesini başarıyla tamamlamıştır.

Zengibar Yürüyüş Yolu'nun keşfi, rota kaydı, yön levhaları ve düzenleme çalışmaları, turistlerin güvenli ve keyifli bir şekilde bu tarihi yolculuğu gerçekleştirmelerini sağlamak üzere tamamlanmıştır.

Güzergâh ve Önemli Noktalar:

Yol güzergâhında Roma dönemine ait Zengibar Kalesi'nden esinlenen ismini alan bu yürüyüş yolunda; vadiler, kanyonlar, barajlar, antik yollar, yaylalar, geçitler, antik kentler, sarnıçlar, tarihi köprüler, ormanlar, mağaralar, endemik bitkiler ve üzüm bağları gibi birçok önemli nokta bulunmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bilimsel yüzey araştırmaları sonucunda, Konya Valiliği İl Tanıtma Kurulu'nun kararı ve diğer tüm kurumların destekleriyle bu önemli proje tamamlanmıştır. Zengibar Yürüyüş Yolu, tarih, kültür ve doğa tutkunlarını ağırlayarak bölgenin turizm potansiyelini artırmayı hedeflemektedir.

Proje Görselleri