KABAK ÇEKİRDEĞİ ELEME TESİSİ


Proje Kategorisi:
Kırsal Kalkınma
Proje Aşaması:
Tamamlandı
Proje Açıklaması:

Konya Büyükşehir Belediyemiz, Konya’da kabak çekirdeği üretiminin en çok yapıldığı Çumra'ya ve Seydişehir’e kabak çekirdeği eleme tesisi kazandırdı.

Konya genelinde yıllık 7 bin 442 ton kabak çekirdeği üretilmektedir. Bu kapsamda kabak çekirdeği üretiminde Konya’da ilk sırada bulunan Çumra’dan sonra Seydişehir’e de kabak çekirdeği eleme tesisi kazandırıldı. Çumra’da 3.900, Seydişehir’de 1.690, Altınekin’de ise 250 ton kabak çekirdeği hasadı yapılıyor. Büyükşehir olarak üretim kapasitesi yüksek ilçelerimizdeki üreticilerimizin işini kolaylaştırma amacıyla Çumra ve Seydişehir’e kurduğumuz 5 ton kapasiteye sahip kabak çekirdeği eleme tesisi üreticimize büyük kolaylık sağlanması planlanmaktadır.

Kabak Eleme Tesislerinin yüksek temizleme, ayıklama sayesinde; işçilik ve zamandan tasarruf edilirken, sınıflandırma ve tasnifleme özelliği ile de Çumra ve Seydişehir ilçelerimizde bölgenin kalkınması, yurt içi ve yurt dışı pazarda ekonomik değerinin artırılması amaçlanarak milli ekonomiye katma değer sağlanacaktır. Kabak Eleme Tesisleriyle gerekli elek değişimleri yapılarak; ay çekirdeği, arpa, buğday ve baklagiller elenerek, zaman, işçilik, kaliteli ürün ve maddi açıdan üreticilerimize büyük katkı verecektir.

Proje Görselleri