BİSİKLET TRAMVAYI


Proje Kategorisi:
Ulaşım
Proje Aşaması:
Tamamlandı
Proje Açıklaması:

550 kilometreyle Türkiye'nin en uzun bisiklet yolu ağına sahip olan Konya'da Büyükşehir Belediyemiz Türkiye'de ilk olan bisiklet tramvayı projesini hayata geçirdi.  Şehrin yıllarca ulaşım yükünü çeken nostaljik tramvaylar bisiklet tramvayına dönüştürülerek bisiklet kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Konya Büyükşehir Belediyemiz, 50 otobüse de bisiklet aparatı yerleştirerek bisiklet kullanıcıları için örnek bir uygulamayı da hayata geçirdi.

Türkiye’de ilk kez toplu ulaşım aracında bisikletinizle birlikte seyahat edebilme imkânı sağlayan bu projeyle; artık Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi’nde göreceğiniz sefer saatlerinde bisikletinizle birlikte durağa gelerek, Bisiklet Tramvayı’na binerek istediğiniz yere gidebileceksiniz. Bisikletinizle birlikte işlerinizi halledip sonra Bisiklet Tramvayıyla tekrar istediğiniz durağa geri gelebileceksiniz.

Tramvayın bisiklet tramvayına dönüştürülmesi için bir takım revizyonlar yapıldı. Bu kapsamda nostaljik tramvayın çiftli koltukları sökülerek yerlerine bisiklet sabitleme aparatları monte edildi. 21 bisikletin aynı anda tramvayda güvenli bir şekilde taşınabileceği aparatlar, el değmeden kullanılacak şekilde tasarlandı. Tramvaydaki basamaklara ise kapılar ile senkronize çalışan katlanabilir hidrolik rampa düzenekleri monte edildi. Böylece vatandaşlar bisikletleri ile duraklarda tramvaya kolayca inip binilebilmektedir. Bisiklet Tramvayı, Alâeddin-Selçuk Üniversitesi tramvay hattında hizmet vermektedir.

Proje Görselleri