KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Konya İtfaiyesi Deprem Enkazından Ares İsimli Köpeği Sağ Olarak Çıkardı

Konya İtfaiyesi Deprem Enkazından Ares İsimli Köpeği Sağ Olarak Çıkardı

02.11.2020 14:23
İzmir’de meydana gelen depremin ardından bölgeye giderek arama-kurtarma çalışmalarına devam eden Konya Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri, depremden 65 saat sonra Ares isimli köpeği enkaz altından sağ çıkarmayı başardı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, depremde cansiparene şekilde çalışan herkese teşekkür ederek, sağ salim çıkan her canın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

İzmir’deki depremin ardından arama-kurtarma çalışmalarına katılan Konya Büyükşehir ekipleri, yıkılan Rıza Bey apartmanının enkazından 65 saat sonra Ares isimli köpeği sağ olarak çıkartmayı başardı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 6.6 şiddetindeki depremin ardından devletin bütün kurumlarının teyakkuza geçtiğini belirterek, yaraların sarılması için Türkiye’nin tek yürek olduğunu dile getirdi.

Depremin hemen ardından bölgeye arama kurtarma ve sosyal destek ekiplerini gönderdiklerini hatırlatan Başkan Altay, ekiplerin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda çalışmalara devam ettiklerini kaydetti. Ekiplerin iki gün Emrah Apartmanı’nda görev yaptıktan sonra bu sabah Rıza Bey Apartmanı’nda görevlendirildiğini kaydeden Başkan Altay, “Ekipler yaptığı sismik dinlemede bir köpek sesi duyuyor. Köpeği kurtarmak için yaşam koridoru oluşturan ekibimiz, İHH ekipleriyle birlikte 4 saat süren çalışma sonrası Ares isimli köpeği 65 saat sonra enkaz altından sağ olarak kurtardı. Dilsiz dostlarımız da bize emanet. Sağ salim çıkan her can mutluluğumuz oluyor. Umudumuzu kaybetmeden enkaz altından başka vatandaşlarımızın, başka canların da çıkmasını bekliyoruz. Deprem bölgesinde cansiperane çalışan, görev alan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.