KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
TDBB ile Bosna Hersek Arasında İş Birliği Protokolü

TDBB ile Bosna Hersek Arasında İş Birliği Protokolü

01.02.2020 10:35
Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile Bosna Hersek Federasyonu arasında kültürel mirasın korunması başta olmak üzere, ekonomik ve sosyal alanlarda iş birliği protokolü imzalandı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Dost ve kardeş ülkemiz, gönül coğrafyamızın en önemli merkezlerinden birisi olan Bosna Hersek'te sosyal kültürel faaliyetlerde bulunmaya devam edeceğiz” dedi. Bosna Hersek Federasyonu Göçmen ve Sığınmacılar Bakanı Ramic, tüm zorluklara rağmen desteklerini esirgemeyen belediyelere teşekkürlerini iletti.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) Yönetim Kurulu Toplantısı Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Elazığ'da yaşanan depremde hayatını kaybedenler için Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

TDBB'nin, 30 ülkeden 1.170 belediyenin üye olduğu uluslararası bir birlik olduğunu anımsatan Başkan Altay, birliğin genel olarak dost ve kardeş ülkelerle birlik beraberliğin, kardeşlik ruhunun arttırılması yönünde çalıştığını söyledi.

TDBB OLARAK FİLİSTİNLİ ÜYE BELEDİYELERE OLAN DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK

Birliğin, kültürel mirasın korunmasının yanı sıra belediye tecrübelerinin aktarılması misyonuna sahip olduğuna işaret eden Başkan Altay, “Birliğimizin arasında Filistinli belediyeler de var. Bugünlerde kardeşlerimiz çok büyük bir sıkıntı içerisinde. Yüzyılın Anlaşması adı altında bir işgal hareketi onlara dayatılmaya çalışılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi, Kudüs, Filistin kırmızı çizgimizdir. Filistinli üyeleri olan uluslararası birlik olarak bu konudaki kanaatimizi ifade ediyoruz. Bir an önce bu yanlıştan dönülmelidir. Kudüs Müslümanlarındır, Filistinlilerindir ve İsrail'in, bu yıkıcı Amerika destekli hareketinden bir an önce vazgeçmesi, bölgede tekrar barışın hakim olması için önemlidir. TDBB olarak Filistinli üye belediyelere olan desteklerimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

BOSNA HERSEK'TE SOSYAL KÜLTÜREL FAALİYETLERDE BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bosna Hersek'in, birliğin en aktif faaliyet yürüttüğü ülkelerden olduğunu ifade eden Başkan Altay, birlik olarak Bosna Hersek'te, Türkçe sınıfları açtıklarını ve açmaya devam edeceklerini belirtti.

Bosna Hersek Federasyonu Göçmen ve Sığınmacılar Bakanı Edin Ramic ile iyi niyet protokolü imzaladıklarını aktaran Altay, “Protokol çerçevesinde, dost ve kardeş ülkemiz, gönül coğrafyamızın en önemli merkezlerinden birisi olan Bosna Hersek'te sosyal kültürel faaliyetlerde bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bosna Hersek Federasyonu Göçmen ve Sığınmacılar Bakanı Ramic de ülkede daha önce yapılan projelerden bahsederek, tüm zorluklara rağmen desteklerini esirgemeyen belediyelere teşekkürlerini iletti. Bakanlık olarak mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin, evlerine döndürülmesi için çalıştıklarını aktaran Ramic, TDBB ile çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

SAKARYA, TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ SEÇİLECEK

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de toplantıya ev sahipliği yapmanın kendilerini gururlandırdığını belirterek, katılımcılara şehrin; tarihi, kültürel, ekonomik ve turizm yapısı hakkında bilgi verdi. Belediye faaliyetleri hakkında sunum yapan Yüce, kentin Türk Dünyası Kültür Başkenti seçileceğine inancının tam olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Başkan Altay ve Ramic arasında, iş birliği ve tecrübe aktarımını kapsayan iş birliği protokolü imzalandı.