KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Konya Bilim Festivali Bilim Meraklılarına Kapılarını Açtı

Konya Bilim Festivali Bilim Meraklılarına Kapılarını Açtı

05.10.2018 13:56
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Konya Bilim Festivali başladı. 3 gün sürecek festivalin açılışına katılan Konya Valisi Yakup Canbolat, çocukların keşfetmesi ve becerilerini görmesi bakımından festivalin çok faydalı olduğunu belirtti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bugüne kadar 1 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Konya Bilim Merkezi’nin önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptığını belirterek, “Festivalimiz çocuklarımızın zihinlerinde bilim ile ilgili güzel bir başlangıca vesile olacak” dedi. Konya Bilim Festivali, çok sayıda bilimsel etkinlik ile 7 Ekim Pazar gününe kadar bilim meraklılarını ağırlayacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 6’ncısını düzenlediği Konya Bilim Festivali, kapılarını bilim meraklılarına açtı.

Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi bahçesinde başlayan festivalin ilk gününde stantları gezerek vatandaşlarla bir araya gelen Konya Valisi Yakup Canbolat, 100’e yakın stanttan oluşan festivalin düzenlenmesinde emeği olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

ÇOCUKLARIMIZ HEM KEŞFETMEYİ HEM DE BECERİLERİNİ GÖRECEKLER

Vali Canbolat, “100 binden fazla ziyaretçinin burayı görmesini bekliyoruz. Çocuklarımızın neler yapabileceğini, keşfedebileceğini, nelere emek sarf edebileceklerini ve becerilerini görmelerini arzu ediyoruz. Bu noktada da tüm Konya’yı buraya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIMIZ FESTİVAL SAYESİNDE BİLİMLE TANIŞIYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bölücü terör örgütünün hain saldırısı sonucunda 8 askerimizin şehit olması nedeniyle festivalin eğlence ve şenlik kısımlarını iptal ettiklerini belirterek, şehitlerimize Allah’tan rahmet, tüm milletimize de başsağlığı diledi.

Bilimsel etkinliklerle bilimi çocuklarla tanıştırmaya devam ettiklerini kaydeden Altay, “Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezimiz önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. Etraf yine cıvıl cıvıl. Çocuklarımız hem ilgilerini çeken stantlarda bilimle tanışıyorlar hem de etrafı tanıma imkânına kavuşuyorlar. 3 gün boyunca Bilim Merkezimizin bahçesinde 100’e yakın stantta çocuklara bilimi sevdirecek etkinlikler düzenliyoruz. Ziyaretçilerimiz hem festivale katılacak hem de bilim merkezini ziyaret etme imkânına kavuşacaklar. Konya Bilim Merkezi bugüne kadar 1 milyon ziyaretçiyi ağırlamış Türkiye’nin en güzel bilim merkezlerinden birisi. Konya Bilim Festivali de Türkiye’nin önemli bir markası olma yönünde hızla ilerliyor. Festivali 30’a yakın kuruluşla birlikte düzenliyoruz. Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hem Konyalı hemşehrilerimizi hem de çevre illerden vatandaşlarımızın çocuklarımızı festivale getirmeleri davetini yapıyoruz. Böylece çocuklarımızın zihinlerinde bilim ile ilgili bir başlangıç olmuş olacak” dedi.

FESTİVAL ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞE HAZIRLAMADA KATKI SAĞLIYOR

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise, festival dolayısıyla Konya ve Konyalı çocukların şanslı olduğunu belirterek, “Geleceğe hazırlanan çocuklarımızın bilim insanı olarak yetişmesi için bir gayretin olduğunu görüyoruz. Buraya katkıda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ile davetliler, 7 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek festival kapsamında kurulan stantları gezerek öğrencilerle ve katılımcılarla sohbet etti.

Yaklaşık 6 bin metrekarelik açık alan üzerinde gerçekleşen 6. Konya Bilim Festivali’nde 100’ün üzerinde bilimsel etkinlik, bilim gösterileri, yarışmalar, simülatörler, İHA ve 3B yazıcı etkinlik alanları, uzay mekiği yapım atölyesi, astronomi gözlemleri, kodlama atölyeleri, elektronik tasarım atölyeleri gibi birçok etkinlik bilim meraklılarını bekliyor. Festival boyunca Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Bilim Festivali’ne ulaşım ücretsiz servis sağlanacak.