KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Miryokefalon Zaferi’nin 842. Yıldönümü Konya’da Kutlandı

Miryokefalon Zaferi’nin 842. Yıldönümü Konya’da Kutlandı

16.09.2018 13:34
Anadolu’nun Türk yurdu olarak perçinlenmesi ile sonuçlanan ve Konya’da yapıldığı tespit edilen Miryokefalon Zaferi’nin 842’nci yıldönümü, çeşitli etkinliklerle Konya’da kutlandı.

Miryokefalon Zaferi, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, İl Müftülüğü, Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı (KOTEV) ile Konya Kültür ve Turizm Derneği’nin işbirliğinde savaşın yapıldığı tespit edilen Bağırsak Boğazı çevresinde kutlandı.

Anma etkinlikleri kapsamında Bal Kale’de ikindi namazının kılınmasının ardından zaferi 842. yılı için okutulan hatimlerin duası yapıldı.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, çok sayıda akademisyen, tarihçi ve davetlinin katıldığı programda Bal Kale’den Emir Kandemir Han’a kadar Zafer Yürüyüşü gerçekleştirildi.

Emir Kandemir Han’daki program ise Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konseri ile başladı.

ANADOLU TÜRK YURDU OLMAYA DEVAM EDECEK

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, konserin ardından yaptığı konuşmada Miryokefalon Zaferi’nin Türk-İslam tarihinde çok önemli bir yeri olduğunun altını çizerek, “842 yıl önce içerisinde bulunduğumuz bu mekânda ehli küffara karşı verilen mücadeleyle bu toprakların artık vazgeçilmez bir şekilde Müslüman yurdu olduğu tescillendi. İnşallah Anadolu, bu millete yurt olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

ŞANLI TARİHİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, üç yıldır Miryokefalon Zaferi’ni Konya’da kutladıklarını belirttiği konuşmasında şunları söyledi: “Miryokefalon, şanlı tarihimiz için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Bizler de bu önemli zaferin anma etkinliklerine önem veriyoruz. İnşallah bu programlar bir kartopu gibi büyüyerek önümüzdeki yıllarda da devam edecek ve tarihimizin, ecdadımızın daha iyi tanınmasına vesile olacaktır. Biz de şanlı tarihimize sahip çıkmaya ve onu yüceltmeye devam edeceğiz.”

MÜSLÜMAN TÜRK’ÜN BU TOPRAKLARDAKİ MÜHRÜ İLANİHAYE DEVAM EDECEK

AK Parti İl Başkanı Hasan Angı da Türk tarihinin birçok şanlı zaferle dolu olduğunu, Miryokefalon’un da bunların en önemlilerinden biri olduğunu söyledi. Angı, “Bugün de tüm kıta Avrupası’nın gözü burada. Geçmişte nasıl Haçlı zihniyeti birleştiyse bugün de Suriye’nin kuzeyinde aynı senaryo sahnede. Binlerce tırla gönderilen silahlar hala zihinlerimizde. Tarih boyunca Haç ile Hilal’in mücadelesi hiç bitmedi. Ağır bedeller ödense de bu topraklara vurulan Müslüman Türk’ün mührü ilanihaye devam edecek” diye konuştu.

MİRYOKEFALON ZAFERİ ANADOLU’NUN TAPUSUDUR

Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı Başkanı Seyit Küçükbezirci ise Miryokefalon Zaferi’nin Anadolu’nun tapusu olduğunu belirtti. Küçükbezirci, “Miryokefalon Savaşı mübarek bir savaştır. Onun için Konya’nın yeri de çok özeldir. Haçlı Seferleri’ni göğüsleyen şehirdir Konya” dedi.

Tarihçi Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Uz ise Miryokefalon’un Selçuklu Devleti’nin kazandığı en önemli zafer olduğunu kaydederek Selçuklu’da her kazanılan savaşın bir sondaki savaşın zemini olduğunu aktardı. Uz, Miryokefalon’un da Osmanlı Devleti’nin kuruluşu ile İstanbul’un Fethi’ni hazırladığını sözlerine ekledi.

Miryokefalon Zaferi’nin 842’nci yıldönümü anma etkinlikleri, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun sergilediği Miryokefalon Zaferi tiyatrosu ve ilahi dinletisi ile sona erdi.