KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Hicri Yeni Yılımız Mübarek Olsun

Hicri Yeni Yılımız Mübarek Olsun

11.09.2018 12:02
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hicri yeni yılın birlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, ümmetin selametine, bütün insanlığın huzuruna vesile olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hicri Yılbaşı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Altay’ın mesajı şöyle:

“Sevgili peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin gerçekleştiği hicri yeni yılı ve Muharrem ayını idrak ediyoruz.

İnsanlık tarihindeki önemli dönüm noktalarından olan Peygamber Efendimizin ve ashabının Mekke’den Medine’ye hicretleri ile Mekke’de doğan İslam güneşi Medine ufuklarında dünyayı aydınlatmaya başlamıştır.

Hicret, Allah’a ve O’nun kutlu elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi; dostluğa, kardeşliğe, medeniyete, ilme ve irfana açılan yolculuğun hikâyesidir. Hicret, nurlu şehir Medine’nin şahsında, insanlığın gönlüne, sevgiye ve rahmete açılan bir yoldur.

Bizler de bugün Peygamber Efendimizin “Hakikatte hicret edenler, hata ve günahları terk edenlerdir” Hadis-i Şerif’inde belirttiği üzere hicreti kendi hayatımızda yaşamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin hicri yeni yılını, Muharrem ayını tebrik ediyor; yeni yılın birlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, ümmetin selametine, bütün insanlığın huzuruna vesile olmasını diliyorum.”