KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Konya Artık Torosların Memba Suyunu İçecek

Konya Artık Torosların Memba Suyunu İçecek

02.06.2018 18:52
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’nın hayallerinden biri olan Mavi Tünel’den şehre içme suyu getirecek Mavi Kanyon Memba Suyu İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisleri'nin açılışını gerçekleştirdi. Çumra’nın Seçme Mahallesi’ndeki törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık Torosların memba kalitesindeki suyunun şehre verileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan Mavi Kanyon Memba Suyu İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisleri'nin açılışını gerçekleştirdi.

PROJENİN BEDELİ 650 MİLYON LİRA

Çumra’nın Seçme Mahallesi’ndeki törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akdeniz’e boşa akan suları Konya Ovası'na aktardıklarını belirterek, Mavi Tünel’den Konya’ya içme suyu getiren tesisin toplam yatırım bedelinin 650 milyon lira olduğunu söyledi. Erdoğan, “Buranın özelliklerinden biri de enerji üretimine sahip olmasıdır. Konya'ya, Konya'nın ilçelerine verdiğimiz önemi görüyorsunuz” dedi.

TOROSLARIN SUYU ŞEHRE VERİLECEK

Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası'na aktarılan sudan tahsis edilen yıllık 100 milyon metreküp su ile Konya şehir merkezi başta olmak üzere, Çumra ilçesi ile İçeri Çumra mahallesinin 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını kaydeden Erdoğan, “Proje kapsamında yaklaşık 120 kilometre uzunluğunda 2,20 metre çapında çelik isale hattı, terfi merkezi, 136 metre açıklığında Belkuyu Yaya ve İsale Geçiş Köprüsü, bin 500 metreküp hacimli su haznesi ve günde 366 bin metreküp kapasiteli Mavi Tünel İçme Suyu Arıtma Tesisi de inşa edildi. Çalışmalar neticesinde arıtma tesisine su alınarak performans testlerine başlandı. Konya Mavi Tünel İçme Suyu Projesi kapsamında yapımı tamamlanan isale hattı ve arıtma tesisinin hizmete alınmasıyla Torosların memba kalitesindeki suyu şehre verilecek. Hayırlı olsun” diye konuştu.

KONYA ARTIK MEMBA SUYU İÇECEK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Suğla Depolaması ile yılda 100 milyon metreküp suyun bölgeye yönlendirildiğini hatırlatarak, “Ayrıca Derebucak ilçemizin sınırları içerisinde Derebucak Yılmaz Muslu Barajı inşa ettik. Oradan da yılda 180 milyon metreküp suyu Beyşehir Gölü’ne aktardık. Oradan da su Konya’ya geliyor. Daha sonra Bağbaşı Barajı’nı ve 110 yıllık rüya olan Mavi Tünel’i açtık. Mavi Tünel ile hem içme suyu hem de sulama suyu veriyoruz Konya’ya. Aynı zamanda buradan Konya Büyükşehir Belediyemiz hidroelektrik santral ile enerji üretecek. Konyamızın içme suyu kalitesi yeraltından alındığı için istediğimiz noktada değildi. Şimdi Torosların memba suyunu içecek” dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve protokol üyeleri, yapımı tamamlanan Mavi Kanyon Memba Suyu İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisleri'nin açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi.