KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Konya’ya 134 Milyonluk 11 Tesis

Konya’ya 134 Milyonluk 11 Tesis

24.05.2018 12:29
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya’da 134 milyon liralık 8 tesisin temelini atarken 3 tesisisin de açılışını gerçekleştirdi. Mavi Tünel’in arıtma tesisleriyle İstanbul ve Ankara’dan sonra yapılan en büyük içme suyu projesi olduğuna dikkati çeken Bakan Eroğlu, Türkiye’de en çok baraj ve göleti, 18 baraj ve 28 göletle Konya'da yaptıklarını söyledi. 24 Haziran seçimlerine de değinen Eroğlu, “Bu basit bir parti seçimi değil, devletimizin bekası ve milletimizin istikbalidir” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, açılışı yapılan Konya Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi ile diğer yatırımların hayırlı olmasını diledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Konya'da yapılan tesislerin açılışları ve temel atması ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Geçici Hayvan Bakımevi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Sahur vakti Mevlana Meydanı’ndaki törende konuşan Bakan Veysel Eroğlu, Türkiye üzerinde büyük oyunlar oynandığını vurguladı. Bu oyunların sürdüğünü dile getiren Eroğlu, “Konyalı oynanan bu oyunu görüyor. Türkiye geliştikçe önce 'AK Parti'yi kapatalım' dediler, ardından Gezi hadiseleri çıktı. Geziden önce faizler yüzde 4,65'e inmişti. IMF'ye borcumuzu ödemiştik. Paramızdan altı sıfır atmıştık. Konyalı kardeşim, eski Türkiye'yi, paramızın pul olduğu, pasaportumuzun itibarının olmadığı, bir IMF memurunun gelip Türkiye'ye talimat verdiği günleri unutma. Bu yüzden milletimizin tarihinde 24 Haziran bir milat olacak. Bu basit bir parti seçimi değil, devletimizin bekası ve milletimizin istikbalidir. Bunu herkes böyle bilsin” dedi.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK BARAJ VE GÖLETİ KONYA’DA YAPTIK

Mavi Tünel’in arıtma tesisleriyle İstanbul ve Ankara’dan sonra yapılan en büyük içme suyu projesi olduğuna dikkati çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de en çok baraj ve göleti, 18 baraj ve 28 göletle Konya'da yaptıklarını söyledi. Eroğlu, “Daha devam ediyor; inşallah 11 baraj ve 6 gölet daha yapılacak. Sulamada şaha kalkacağız. Şimdi modern sulamaya dönüyoruz. Sırf sulamadan dolayı çiftçimizin cebine yılda 503 milyon lira ilave para giriyor. Bu da zenginlik demek” diye konuştu.

5 BİN KÖYE 5 BİN GELİR GETİRİCİ ORMAN KURACAĞIZ

138 derenin ıslah edildiğini, 101 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu, 6 şehir ormanı, 36 mesire yeri ve 10 bal ormanı oluşturulduğunu dile getiren Eroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şimdi yeni bir seferberlik başlattık. 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kuracağız. Dikmesi de yeri de masrafları da bizden. Geliri de 49 yıllığına vatandaşa ait olacak. Tabii bunu adil olması için kura usulüyle belirleyeceğiz.”

KONYA SON 15 YILDA BÜYÜK BİR ATILIM İÇİNE GİRDİ

Konya Valisi Yakup Canbolat, Vatandaşın refah seviyesinin yükseltilmesi ve yaşamlarına daha iyi standartlarda devam edebilmeleri için yoğun bir gayret ve çalışma yapıldığını belirterek, özellikle tüm ilçeleriyle birlikte Konya’nın son 15 yıl içinde büyük bir atılım içerisine girdiğinin altını çizdi.

ŞEHRİMİZİN 100 YILLIK HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Bakan Veysel Eroğlu’nun Konya’ya her gelişinde mutlaka Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Konya’ya dair yeni hizmetleri, projeleri ve müjdeleriyle geldiğine vurgu yaparak, söz konusu yatırım ve projelerin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konya’nın 100 yıllık hayallerinin gerçekleşmesinde Bakan Eroğlu’nun büyük emekleri olduğunu söyleyen Başkan Altay, “KOSKİ Genel Müdürlüğümüz ile işbirliği içinde yürüyen Mavi Tünel’den şehrimize içme suyu getirecek yatırım, sonuçlanma aşamasında. İnşallah kısa sürede Konya’ya Torosların, Göksu’nun suyu akmaya başlayacak ve musluklarımızdan memba kalitesinde su içmeye başlamış olacağız. Bugün açılışını yapacağımız tesislerden biri de belediyemiz tarafından sizlerin katkıları ile hayata geçirilen Geçici Hayvan Bakımevi. Toplam 5 milyon 733 bin lira maliyetle hayata geçirdiğimiz hayvan bakımevinin ve diğer yatırımların hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

KONYA MAVİ TÜNEL’İN İKİ KATINDAN FAZLA SUYA DAHA KAVUŞACAK

Geçtiğimiz günlerde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşmelerinde KOP Bölgesi’ne yeni su istediklerini belirten TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu ise, “KOP Master Planı vardı. O plan çerçevesinde bir çalışma yapılmıştı. O çalışmaların sonuçları değerlendirildi ve ikinci etap bir çalışma da hazır. Sayın Bakanımızın inşallah önümüzdeki günlerde Konya’ya belki de Mavi Tünel’in bir iki katı fazla suyu getirme müjdesini her an alabiliriz. Yine Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemizle birlikte çalıştık ve Konya kireçsiz, nitelikli içme suyuna da inşallah yakında kavuşacak” açıklamasında bulundu.

Daha sonra Bakan Eroğlu ve diğer protokol üyeleri, platforma kurulan butona basarak Konya'da 134 milyon lira bedelle DSİ tarafından inşa edilecek Bozkır Harmanpınarı, Selçuklu Tepekent, Bozkır Dereiçi Barajı ve Sulama Tesisleri, Meram Yeşildere, Taşkent Afşar Göleti ve Sulamaları, iki adet taşkın koruma tesisi ile OGM tarafından ağaçlandırma ve ormancılık projesi adı altında yapılacak bir tesisin temelini attı; Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi ile 2 tanesi DSİ, 1 tanesi de Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanan tesislerin açılışını gerçekleştirdi.

Törende ayrıca 10 aileye gelir getirici tür sertifikası ve 15 aileye de Orköy sertifikası verilirken; ceviz, badem, zerdali, sedir ve karaçam fidan türlerinden oluşan toplam 4 bin 500 adet fidan vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.