KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni Büyük İlgi Görüyor

Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni Büyük İlgi Görüyor

07.05.2018 16:16
Konya’nın en önemli sanatsal etkinliklerinden olan ve bu yıl “Selçuklu Saklı Değerler temasıyla açılan 14. Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni, Konya’dan ve farklı şehirlerden misafirleri ağırlarken çeşitli sebeplerle Konya’da bulunan yabancı misafirler de sergiye mutlaka uğruyor. Altın Dokunuşlar, sergideki eserlerin yanı sıra; söyleşiler, şiir ve müzik dinletileri, anlık yarışmalar ve sanat uygulamaları ile 12 Mayıs akşamına kadar açık kalacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nın (KOMEK) düzenlediği 14. Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni birbirinden farklı etkinliklerle yoğun ilgi görüyor.

Bu yıl Konya Büyükşehir Belediyesi İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi Konyanüma’da “Selçuklu Saklı Değerler” temasıyla kapılarını açan Altın Dokunuşlar, el emeği göz nuru eserlerin yanında çok sayıdaki etkinlikle Konya’dan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden misafirleri ağırlarken çeşitli sebeplerle Konya’da bulunan yabancı misafirler de sergiye mutlaka uğruyor.

Sergiyi çok beğendiklerini ve sergi kapsamında yapılan uygulamalar sayesinde eski dönemleri adeta yeniden yaşadıklarını kaydeden misafirler, hem serginin hem de Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Konyanüma’nın herkes tarafından görülmesi gerektiğine dikkat çektiler.

SANAT UYGULAMALARI YAPILIYOR

Sergide her gün; Ahşap yakma, altın işi, çini, dival işi, ebru, halı-kilim dokuma, hüsn-i hat, iğne oyası, kağıt rölyef, kağıkâri, keçe yapımı, kırkyama, tel kırma ve tezhip sanatlarında uygulamalar yapılıyor.

İŞARET DİLİ KURSİYERLERİNDEN YEDİ ÖĞÜT

Programlar kapsamında İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde Mevlevi Sema ve Mukabelesi de gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören semanın yanı sıra Hz. Mevlana’nın Yedi Öğüdü, KOMEK işaret dili kursiyerleri tarafından “Sessizlikte Ellerin Sesi” adıyla sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yine söz konusu program kapsamında Şems-i Tebrizi’nin Hz. Mevlana ile buluşmasının konu edindiği tiyatro oyunu ise salonu dolduran konuklardan tam not aldı.

12 MAYIS AKŞAMINA KADAR DEVAM EDECEK

Hünerli Eller Şiş Örgü Yarışması’na da ev sahipliği yapan ve büyük ilgi gören 14. KOMEK Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni; söyleşiler, anlık yarışmalar, müzik dinletileri, uygulamalar, konserler, yarışmalar ve sema programlarıyla 12 Mayıs akşamına kadar devam edecek.