KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi Konya’da Yapılacak

Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi Konya’da Yapılacak

06.05.2018 11:24
Dünyada geçmişte başkentlik yapmış veya halen başkentlik yapmakta olan yeşil şehirlerden çok sayıda belediye başkanı, kurum ve kuruluş yöneticileri ile bilim insanlarını buluşturacak Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi, 8-12 Mayıs tarihleri arasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 8-12 Mayıs tarihleri arasında çok önemli bir uluslararası organizasyona daha ev sahipliği yapacak.

Dünyanın temiz geleceği ve insanlığın sağlıklı yaşamı için derin anlamlar ifade eden estetik, teknik ve sosyal konuların ana temaları olacağı Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi, dünyada geçmişte başkentlik yapmış veya halen başkentlik yapmakta olan yeşil şehirlerden çok sayıda belediye başkanı, kurum ve kuruluş yöneticileri ile bilim insanlarını buluşturacak.

Anadolu Selçuklu Devleti’ne yıllarca başkentlik yapmış ve bugün 2 milyonu aşkın nüfusu, tarihi ve kültürel değerleri, estetik atılımı, düzenli şehirleşmesi, sağlıklı ulaşım imkânları, temiz çevre yatırımları, yeşil alan varlığı, tarımda ve sanayide önderliği, konumu, misyonu ve özellikle de huzuru ile yaşanabilir bir dünya şehri olan Konya; yıllardır istikrarlı politikalar geliştirerek hava kalitesi, doğal yaşamı, rekreasyon alanları, yenilenebilir enerji uygulamaları, sosyal ve kültürel yaşama olan katkısı ile öncü bir merkez konumunda bulunuyor.

8-12 Mayıs tarihleri arasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek kongrede, Konya’nın yeşil dokusu ve şehrin yaşam kalitesini oluşturan değerleri gündem olurken; Türkiye’deki ve dünyadaki yeşil-çevreci gelişmeler karşılıklı olarak tartışılacak. Böylece yıllar sonra evrensel değerlerle yaşanabilir şehirlerin çerçevesi çizilerek geleceğin 50 yıllık şehir vizyonu ortaya konacak.

KONGREDE 10 ÖNEMLİ BAŞLIK ELE ALINACAK

Kongrede İklim Değişikliği, Sürdürülebilir Yerel Ulaşım, Kentsel Yeşil Alan, Sürdürülebilir Arazi Kullanımı, Doğa ve Biyolojik Çeşitlilik, Çevre Eko Yenilik ve Sürdürülebilir İstihdam, Enerji Verimliliği, Entegre Çevre Yönetimi ile Huzur ve Şehir gibi konular, alanında söz sahibi isimler tarafından masaya yatırılacak.

Kongrenin başarılı, eksiksiz yapılması adına çok titiz çalışmalar ve hazırlıklar yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, oluşturduğu kurullarla 2017 Nisan ayından bu yana birçok bakanlık, üniversite, oda, sendika ve kurum ile kuruluşların yönetici ve temsilcileriyle bir araya gelerek kongrenin organizasyonu, yürütülmesi gibi konularda fikir alışverişinde bulundu.

Dünya genelinde geçmişte veya halen başkent olan 238 şehre, bilimsel kimliğiyle öne çıkmış ilk bin 125 üniversiteye, Dünya Belediyeler Birliği ve bağlı 273 birliğe davetiyeler gönderildi; Rio Sözleşme Sayfalarında ve UNICEF yetişkin eğitimi sayfasında duyurular yapıldı.

Türkiye’de 81 ilin valiliklerine, Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları ile Türkiye'deki 186 üniversite de kongreye davet edildi. Kongrede kadim başkent Konya’dan ve başkent Ankara’dan kurum ve kuruluş Türkiye’yi temsil edecek.

AÇILIŞ 8 MAYIS SALI 09.30’DA

Uluslararası Yeşil Başkentler Kongresi, 8 Mayıs Salı günü saat 09.30’da Bayır Diamond Hotel’de açılış ve protokol konuşmaları ile başlayacak.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin katkıları ile gerçekleştirilecek kongre ile ilgili detaylı bilgiye www.yesilbaskentler.com adresinden ulaşılabiliyor.