KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Konya, 650 Bin Metrekarelik Dev Bir Bölge Parkına Kavuşuyor

Konya, 650 Bin Metrekarelik Dev Bir Bölge Parkına Kavuşuyor

06.05.2018 14:31
Milli Savunma Bakanlığı’na ait 47. Mühimmat Bölük Komutanlığı ile 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün arazileri Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devrediliyor. Konya, protokol ile Meram’daki Havzan Ağır Bakım alanında 650 bin metrekarelik dev bir bölge parkına kavuşuyor. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile birlikte protokole imza atan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın büyük bir kazanım elde ettiğini söyledi.

Konya'daki 47. Mühimmat Bölük Komutanlığı (Sille Cephanelik) ve 56. Bakım Fabrika Müdürlüğü (Havzan Ağır Bakım) askeri alanlarının Milli Savunma Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili protokol imzalandı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndaki protokolü Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay imzalarken programa; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekilleri Hüsnüye Erdoğan, Mustafa Baloğlu, Ömer Ünal, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, bir önceki dönem Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek katıldı.

KONYA ÇOK ÖNEMLİ BİR KAZANIM ELDE ETTİ

Protokol hakkında değerlendirmelerde bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram’ın kalbinde Ağır Bakım olarak bilinen alanın 650 bin metrekarelik bölümü ve Sille Yolu ile Beyşehir Yolu arasındaki 1 milyon 895 bin metrekarelik cephanelik alanının Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi için protokol imzaladıklarını söyledi.

Bu protokol ile Konya’nın büyük bir kazanım elde ettiğini kaydeden Altay, “İlk imzamızın böyle bir güzelliğe rast gelmesi Konyamızda inşallah çok daha güzel işlerin başlangıcı olacaktır. Ben bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız başta olmak üzere; Milli Savunma ve Maliye bakanlarımıza, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Ahmet Sorgun’a, İl Başkanımıza, Konya Milletvekilimiz Ömer Ünal başta olmak üzere tüm milletvekillerimize ve tabii ki önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Akyürek’e şükranlarımı sunuyorum” dedi.

KONYA BÜYÜK BİR BÖLGE PARKINA KAVUŞUYOR

Protokol ile Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Havzan Ağır Bakım’ın 650 bin metrekarelik bölümünün şehir ve bölge parkı olacağını ve şehrin yeşil dokusuna büyük katkı sağlayacağını kaydeden Başkan Altay, Sille Cephanelik’teki 1 milyon 895 bin metrekarelik alanında yeni şehircilik ve imar anlayışına uygun olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Şehrim 2023 Projesi kapsamında değerlendirileceğini söyledi. Altay, her iki alanın da şehre değer katacağını ifade etti.

Milli Savunma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol, Selçuklu İlçesi Hocacihan Mahallesinde bulunan 47’nci Mühimmat Bölük Komutanlığı ve Meram İlçesi Ateşbaz-ı Veli Mahallesinde bulunan 56’ncı Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün taşınmasını ve karşılığında bina ve tesis yapılmasını içeriyor.