KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
İslam Dünyasında Terör ve İnsan Hakları Sempozyumu Yapıldı

İslam Dünyasında Terör ve İnsan Hakları Sempozyumu Yapıldı

05.05.2018 19:19
Uluslararası Hukukçular Birliği tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile "İslam Dünyasında Terör ve İnsan Hakları" sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyuma Türkiye’den ve farklı ülkelerden çok sayıda hukukçu katıldı.

Uluslararası Hukukçular Birliğinin (UHUB) yıllık faaliyet ve hedeflerinin değerlendirildiği olağan genel kurulu kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde "İslam Dünyasında Terör ve İnsan Hakları" sempozyumu yapıldı.

Toplantıya 15 Temmuz TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Reşat Petek, Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) Genel Sekreteri Necati Ceylan, Konya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Selim Yücel Güleç, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan, Türkiye Gönüllü Teşekkülleri Vakıf Başkanı Hamza Akbulut, Uluslararası Hukukçular Birliği Kurucu Üyesi, eski Konya Milletvekili Hüsnü Tuna ile yerli ve yabancı hukukçular katıldı.

UHUB Genel Sekreteri Necati Ceylan, yaptığı konuşmada, dünyadaki bütün haksızlıklara son vererek, hukukun egemenliğini hakim kılma çabası içerisinde olduklarını söyledi. Genel kurulun devamı olarak düzenledikleri sempozyumu 40'a yakın ülkeden hukukçunun katılımıyla gerçekleştirdiklerini belirten Ceylan, İslam coğrafyasındaki terörü, katılımcıların tümünün fikirlerini alarak değerlendireceklerini ifade etti.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan, Birinci Dünya savaşı sonrasında hilafetin kaldırılmasıyla Müslümanların dünya sahnesinden çekildiğini ve yeni bir dünya düzeni ile karşı karşıya kalındığını belirterek, daha sonra yeni düzen kurucuların dünyaya barış getireceğiz dediklerini ama öyle olmadığını vurguladı.

Türkiye Gönüllü Teşekkülleri Vakıf Başkanı Hamza Akbulut ise İslam’ın doğru anlaşılması amacıyla eğitim sistemimizi tekrar gözden geçirmemiz gerektiğine vurgu yaptı.

Son olarak kürsüye gelen TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Reşat Petek ise, “Bizi kardeş kılan inancımızın gerçek kaynaklarını çok iyi bilmeli ve anlamalı tefrika çıkaracak başka çalışmalara fırsat vermemeliyiz ve bizi biz yapan değerlere sarılmalıyız” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından çeşitli ülkelerden gelen hukukçuların katılımıyla “İslam Dünyasında Terör ve İnsan Hakları” konulu sempozyuma geçildi.