KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor

Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor

19.04.2018 14:35
Konya, eş zamanlı olarak 4 fuarın açılışına ev sahipliği yaptı. Konya Kent 2018 Yerel Yönetim İhtiyaçları Fuarı ile Konya İnşaat, Gayrimenkul, Mobilya, Dekorasyon ve İdeal Ev Fuarının açılışında konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, altyapısı, yeşil alanları ve şehirleşmesiyle Konya’nın bir marka haline geldiğinin altını çizdi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Özellikle lokomotif şehirlerin her alanda ve her sektörde güçlü olması gerekiyor. Konya bu konuda büyük bir ivme kazandı” dedi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise ülkemizin hedefi olan dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmasının, bütün Anadolu’nun hedefe kilitlenmesi ile mümkün olabileceğine vurgu yaptı.

Konya Kent 2018 Yerel Yönetim İhtiyaçları Fuarı ile Konya İnşaat, Gayrimenkul, Mobilya, Dekorasyon ve İdeal Ev Fuarı KTO Tüyap Uluslararası Fuar Merkezi’nde açıldı.

KONYAMIZ ALTYAPISI YEŞİL ALANLARI VE ŞEHİRLEŞMESİYLE MARKA HALİNE GELMİŞTİR

Yurt içinden ve yurt dışından yoğun katılımın olduğu fuarların açılışında konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, ülkemizin en önemli tarım ve sanayi şehri olan Konya’nın aynı zamanda sürekli gelişen bir ticaret merkezi olduğunu kaydederek, sektörlerin rekabet gücüne güç katan fuarların aynı zamanda ticaret hacmine ve tanıtıma olan katkısı ile Konyamızın kalkınmasına da ivme kazandırdığının altını çizdi. Canbolat, “Konyamızın belediyecilik hizmetlerinde ulaştığı nokta, herkes tarafından takdir edilmekte ve kabul görmektedir. Belediyelerimizin uyguladığı kentsel dönüşüm, ülkemiz genelinde örnek teşkil etmektedir. Bugün için Konya, altyapısıyla sosyal donatılarıyla yeşil alanlarıyla planlı şehirleşmesiyle bir marka şehir haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

2023 HEDEFİ İÇİN TOPYEKÛN SORUMLULUK GEREKİYOR

Türkiye Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ülke olarak 2023 ve diğer hedeflerin olduğunu hatırlattığı konuşmasında Türkiye’nin söz konusu hedeflere ulaşabilmesi için herkese önemli sorumluluklar düştüğünü kaydetti. Başkan Akyürek, “Öncelikle 2023 hedefine ülkemizin ulaşabilmesi için şehirlerimizin, şehir kurumlarımızın, odalarımızın, borsalarımızın, meslek kuruluşlarımızın ve belediyelerimizin özel sorumluluk alması gerekiyor. Konya olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Odalarımızla kurum ve kuruluşlarımızla Sayın Valimizin de koordinasyonunda işbirliği içinde birçok çalışmaya imza atıyoruz. Böylece şehrimiz de daha güçlü bir büyüme ivmesi içine girmiş oluyor” dedi.

21. YÜZYIL ŞEHİRLERİ TEK KANATLA UÇAMAZ

Geçmişte şehirlerin genelde bir konu üzerinde ilerlediğini belirten Başkan Tahir Akyürek, “Artık 21. yüzyıl şehirleri tek kanatla uçamaz. Her alanda güçlü olması gerekiyor. Sadece tarımla, sanayiyle ya da sadece turizmle olmuyor. Özellikle merkez şehirlerin, lokomotif şehirlerin her alanda güçlü olması gerekiyor. Anadolu’da bazı şehirlerin bu noktada lokomotiflik görevleri var. Konya, Kayseri, Gaziantep, Denizli ve Çorum gibi lokomotif şehirlerin bu misyonu üstlenmesi gerekiyor. Konya bu konuda önemli mesafe kat etti. Konya bir üretim şehri olarak ön plandaydı. Artık sanayi, turizm, eğitim, tarım ürünleri gibi diğer alanlarda da kendisini gösteriyor” diye konuştu.

DÜNYANIN İLK 10 EKONOMİSİ HEDEFİ BÜTÜN ANADOLU İLE MÜMKÜN OLACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise konuşmasında Konya’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Fatma Şahin, “Her şehrin çok sayıda özelliği var. Ama Konya, büyük bir medeniyetin temsilcisi. Özellikle ‘barış kalpte başlar’ diyen Hz. Mevlana’nın memleketinde olmak büyük bir güzellik. Dünyada artık şehirler yarışıyor, kalkınma ve demokrasi yerelde başlıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında hedef olarak koyduğumuz dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceksek bütün Anadolu’nun bütün şehirlerin bu hedefe kilitlenmesi ile mümkün olur” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Konya Kent 2018 Yerel Yönetim İhtiyaçları Fuarı ile Konya İnşaat, Gayrimenkul, Mobilya, Dekorasyon ve İdeal Ev Fuarının açılışı yapıldı. Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, Konya’dan ve çok sayıda şehirden belediye yöneticileri, TÜYAP yetkilileri ve sektör temsilcileri hep birlikte fuarlarda bulunan stantları ziyaret ettiler.