KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Ulvi Sultan Türbesi ve Mescidi Restore Ediliyor

Ulvi Sultan Türbesi ve Mescidi Restore Ediliyor

03.04.2018 15:55
Konya genelindeki tarihi eserlerin restorasyonuna büyük önem veren Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Valiliği yanında bulunan Ulvi Sultan Türbesi ve Mescidinde de restorasyon çalışması yapıyor.

Konya genelinde binlerce tarihi eseri restore eden ve restorasyon çalışmalarını artırarak sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Valilik binası yanında bulunan Ulvi Sultan Türbesi ve Mescidini restore ediyor.

MEDENİYETİMİZE DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ

2015’te Konya Valiliği hizmet binası yanında yapılan kazı sonrasında ortaya çıkarılan türbe ve mescidin temelleri sonrası Valilik desteği ile restorasyon çalışması başlattıklarını kaydeden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Ulvi Sultan Türbe ve Mescidi restorasyon çalışmalarını 300 günde tamamlamayı planlıyoruz. Toplamda 1 milyon 300 bin liraya mal olacak bu çalışma ile Selçuklu payitahtı Konyamızda tarihimize, medeniyetimize ve ecdadımıza olan vefa borcumuzu ödemeyi amaçlıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tarihi eserlerimizin ve bu tür değerlerimizin korunması, gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Selçuklu Dönemi’nin tanınmış şeyh ve velilerinden biri olarak kabul edilen Ulvi Sultan’ın adını taşıyan türbe ve mescit, 13’üncü yüzyıl nadide eserlerinden biri.