KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
180 Öğrenci Elektronik Kodlama Yarışmasında Ter Döktü

180 Öğrenci Elektronik Kodlama Yarışmasında Ter Döktü

29.03.2018 14:23
Konya Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi, hafta sonu gerçekleşen CERN International Masterclass Etkinliğinin ardından önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Konya ve Ankara’dan 45 takımda 180 ortaokul öğrencisi, düzenlenen yazılım ve elektronik kodlama yarışmasında dereceye girmek için mücadele etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi, Oracle Academi ve Bilişim Garaj Akademisi işbirliğinde animasyon video yazılımı ile elektronik kodlama yarışması, Konya Bilim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ankara ve Konya’dan 45 takımda 180 ortaokul öğrencisi, 2,5 ay boyunca animasyon video ve oyun yazılımının yanı sıra elektronik kodlama eğitimi alarak Konya Bilim Merkezi’nde java tabanlı Alice platformunda zamanla yarışarak ürünler geliştirdi.

ÇOCUKLARIMIZI TEKNOLOJİDE MARİFETLİ ELLER HALİNE GETİRMEK AMACINDAYIZ

Organizasyon ve yarışma hakkında bilgi veren Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Özdemir, “Bizim buradaki çıkış noktamız, çocuklarımızı teknoloji noktasında marifetli eller haline getirmek. Teknolojinin bizim de üretebileceğimiz, yapabileceğimiz, aklımıza gelen yenilikçi ürünleri hayata geçirebileceğimiz bir şey olduğunu ortaya koyarak, çocuklar siz de yapabilirsiniz, başkasına muhtaç değilsiniz farkındalığını oluşturmaya çalışıyoruz. Bu anlamda çocuklarımıza makinalara emir verme becerisi kazandırıyoruz” dedi.

5 aşamadan oluşan yarışmanın sonunda dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk, Konya Bilim Merkezi Genel Müdürü Ali Çetinkaya ve Oracle Academi Yetkilisi Sena Aydoğan’ın elinden aldı.

Yarışmada, Ankara Kavaklıdere Ortaokulu’ndan Onur Karaca, Bilal Onur Şahin, Arda Baloğlu Eda Dinçer, ikinci Konya Ertuğrul Gazi Ortaokulu’ndan Recep Bülbül, Mustafa Kaan Arslan, Berkay Kayaalp, Sami Eren Sinop, üçüncü ise Konya Ahmet Hazım Uluşahin İmam Hatip Ortaokulu’ndan Abdurrahman Melih Akdeniz, Muhammed Berat Öztürk, Süheyl Tekelioğlu, Muhammet Furkan Öksüz oldu.