KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
739. Vuslat Törenleri Başladı

739. Vuslat Törenleri Başladı

08.12.2012 15:26
Hazreti Mevlana’nın 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri Türkiye ve dünyadan binlerce insanın katılımıyla başladı. 17 Aralık’taki Şeb-i Arus ile sona erecek törenler on binlerce Mevlana dostunu Konya’da buluşturacak.

Hazreti Mevlana’nın 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri başladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Meracel Bahreyn kandilinin yakılmasıyla başlayan etkinlikler kapsamında Hoşgörü ve Sevgi Yürüyüşü ile Mevlana Türbesi’nde yapılan gülbang duası yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi’nde 7-17 Aralık tarihleri arası gerçekleştirilecek törenlerin açılışında konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Hazreti Mevlana’nın vefatının üzerinden 739 yıl geçmesine rağmen Konyalıların onun bıraktığı şerefli ve onurlu mirası taşımaya devam ettiğini dile getirdi.

Konya'nın 7-17 Aralık tarihleri arasında 2 Şeb-i Arus yaşadığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bunlardan birincisinin Mevlana'nın vefatının 739. yıl dönümü programları; ikincisinin ise Mevlana dostlarının, dünyanın dört bir tarafından gelen misafirlerle buluşması olduğunu vurguladı. Başkan Akyürek, “Şeb-i Arus'un manasını düşündüğümüzde, nasıl olur da bir insan maneviyat büyüğü de olsa, ölümü düğün gecesine benzetir. Bu duygu nasıl oluşmaktadır. İnsan olarak bu bize bir mesajdır. Ölümü güzel bir buluşma, mutlu bir kavuşma olarak anlatır. Bu cesaret, bakış açısı, duygu nasıl oluşmaktadır. Mevlana yolunda gidenler, onun dostları mutlaka bunları da tefekkür etmelidir” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu, Mevlana’nın Belh’ten yaktığı meşalenin 800 yıldır hiç sönmeden devam ettiğini vurgulayarak, Mevlana’nın aşkıyla, sevdasıyla, eserleriyle sadece Konya’da değil bütün dünyada tanındığını; referansını Kur’an ve sünnet olarak verdiğini ifade etti.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya’da bulunmanın Mevlana'nın manevi ikliminde olmak anlamına geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Bizim medeniyetimiz yüksek bir insan seviyesi, aydınlatıcı bir inanç sistemi, ilahi bir aşk ve hoşgörüden başka bir şey değildir. Yüzyıllar öncesinden gelen davetin, bu seslenişin bugün hala dipdiri, taptaze varlığını devam ettirmesini doğal karşılamamız gerekiyor. Çünkü çağrının muhatabı olan insan, aradan yüzyıllar geçse de beklentileri şekil değiştirse de özü itibariyle sorunları, özlemleri aynı olmaya devam ediyor.”

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Özhan, topluluğun diğer üyeleriyle Türk Tasavvuf Müziği konseri verdi.

Konserin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri sema ayini gerçekleştirdi.

Programa, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ile Türkiye ve dünyadan çok sayıda misafir katıldı.