Yunanistan'daki İftar Programlarında Birlik Mesajı Verildi

Yunanistan'daki İftar Programlarında Birlik Mesajı Verildi

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Bayrampaşa Belediyesi ile birlikte yürüttüğü Balkanlarda Ramazan programları çerçevesinde Yunanistan'da düzenlenen iftar ve sema programları büyük ilgi gördü. Programlara katılan Türk ve Yunan temsilciler birlik mesajları verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan Ayı nedeniyle İstanbul Bayrampaşa Belediyesi ile birlikte düzenlediği Balkanlarda Ramazan programları Batı Trakya’da devam etti.

Yunanistan’ın Türk ve Müslüman nüfusunun yoğunlukta olduğu iki şehri İskeçe ve Gümülcine’de düzenlenen programlarda birlik ve beraberlik mesajları verilirken duygulu anlar yaşandı.

İSKEÇE’DE KONYALI BİR ÖĞRETMEN

İlk olarak İskeçe’nin 7 köyünden biri olan Gökçeler Köyü’ndeki ilkokulun bahçesine iftar sofraları kuruldu. Burada, 1960 yılında Konya Kız Öğretmen Okulu’ndan mezun olarak, Yunan makamlarınca Türkiye’den aldığı diploması kabul edilen tek kişi olma özelliği taşıyan ve 36 yıldır aynı okulda öğretmenlik yapan Fikriye Sevimoğlu, İstanbul ve Konya’dan gelen ekipleri sevgiyle karşıladı. Sevimoğlu, yaşadıkları köyde hiçbir zaman aşırılık yaşanmadığı gibi, en ufak bir adi suçun bile vuku bulmadığını, tek özleminin Konya ve Türkiye olduğunu söyledi.

2 BİN KİŞİ İFTARDA BULUŞTU

İftar vakti, Bayrampaşa Belediyesi tarafından kurulan sofralarda 2 bin kişi ağırlandı. İskeçe’deki programa Türk Milletvekili Dr. Çetin Mandacı, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Susurköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, İskeçe İl Genel Meclis üyeleri, Sinikova Nahiye Müdürü İrfan Darı ve bölgedeki derneklerin temsilcileri de katıldı. İftarın ardından Konya Büyükşehir Belediyesi Sema Ekibi’nin gösterisi ilgiyle izlenirken, duygulu anlar yaşandı.

GÜMÜLCİNE’DE BİRLİK MESAJI

Gümülcine’deki programa ise Türk ve Yunan temsilcilerin birlik ve beraberlik mesajı damgasını vurdu.

Kurulan iftar sofrasında 2 bin 200 kişi ağırlanırken, programa Rodop Valisi Aris Yannakidis, Gümülcine Belediye Başkanı Dimitris Koçakis, Türkiye’nin Gümülcine Büyükelçisi Ahmat Demirel, Türk Milletvekili Ahmet Hacı Osman katıldı. Program sonunda Türk ve Yunan temsilcilerin birbirlerinin ellerini tutarak havaya kaldırmaları ile verilen birlik ve beraberlik mesajı geceyi damgasını vururken, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Sema Ekibi ayrı bir ilgiyle karşılandı.

Sema ekibi izleyen Gümülcineliler, semazenleri uzun süre alkışladı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;