Yol Çizgilerinde Avrupa Kalitesi

Yol Çizgilerinde Avrupa Kalitesi

Konya Büyükşehir Belediyesi, yol çizgilerinde kaliteyi yükseltti. Bugüne kadar yapılan yol çizgilerinde kullanılan boyaların en fazla altı ay gitmesi ve daha sonra tekrar yapılması üzerine Büyükşehir Belediyesi en az üç yıl giden çift kompenatlı boyalama sistemine geçti. Avrupa Birliği'ne üye şehirlerde de kullanılan çift kompenatlı boyalama sistemiyle çizgilerin 2 mm ile 1,5 cm arasında değişen kalınlıklarda dökülmesi nedeniyle yol sürüş güvenliğini de sağladığı bildirildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürü İsmail Taner konuyla ilgili yaptığı açıklama şu görüşlere yer verdi :

'Konya Büyükşehir Belediyesi olarak şehir merkezinde özellikle trafiğin yoğun olarak işlediği ana arterlerde yol çizgilerinin yapımı ve düzenlenmesi işini aksatmadan yürütüyoruz. Ancak bugüne kadar maliyeti daha düşük olduğu için kullandığımız soğuk yol çizgi boyalama sistemi her altı ayda bir yenileme ihtiyacı hissetmesi hem masrafları artırmış, hem de iş ve zaman kaybına neden olmuştur. Sayın Başkan Tahir Akyürek'in talimatıyla daha uzun süreli giden ve zaman olarak hesaplandığında maliyet bakımında daha uygun olan çift kompenatlı boyalama sistemine geçtik. Avrupa birliğine üye şehirlerde ve otobanlarda kullanılan çift kompenatlı boya sistemi başlattığımız yeni düzenleme çalışmaları kapsamında artık Konya'da da kullanılacaktır. Çalışmalarımızı köprü girişlerinde, kavşaklarda ve ana caddelerde sürdüreceğiz. İlkini Nalçacı Caddesi'nde başlattığımız yol çizgilerinin yapımını trafiğin en hafif olduğu gece saatlerinde yürütüyoruz. Böylelikle hem trafiği engellememiş, hem de daha düzenli bir çalışma yürütmüş oluyoruz. Üç yıl gibi uzun bir süre yenileme ihtiyacı duymayan yeni yol çizgileri 2 mm ile 1,5 cm arasında değişen kalınlıklarda olduğu için yol sürüş güvenliği de sağlıyor. Yol işaretlemede kullanılan çift kompenatlı çizginin üzerine gece daha net görülmesini sağlamak amacıyla özel olarak cam kürecikler ekletiyoruz. Çift kompenatlı boyalama sistemiyle gerçekleştirdiğimiz yol çizgi çalışmasını şehrin tamamına yaymayı ve trafik yoğunluğu yaşanan bölgelerde yıl içerisinde uygulamayı planlıyoruz.'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;