Yılın Kapıcıları ve Yöneticileri Seçildi

Yılın Kapıcıları ve Yöneticileri Seçildi

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı 2002-2003 kış sezonu boyunca sitelerde yaptığı denetimler sonucu katı ve sıvı yakıt kullanan iki siteyi örnek site ilan etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, örnek sitelere giderek site yöneticilerine teşekkür belgesi verdi, çalışanları da altınla ödüllendirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı 2002-2003 yılının en iyi kapıcı ve site yöneticilerini belirledi. 357 sitede yapılan denetimlerde Konya'da iki sitenin kuralları uygulayarak yüzde 50 oranında tasarruf sağladığı tespit edildi. Her yıl geleneksel olarak yapılan ödüllendirme törenleri bu yıl farklı bir şekilde çalışanların mekanlarında gerçekleştirildi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Çevre Koruma Daire Başkanı Ceylani Kılıç, şube müdürleri ve site yöneticileri katıldı.

Başkan Özkafa, sitelerde yapılan denetimlerin başarıyla sonuçlanmasını memnuniyetle karışladıklarını belirterek, tüm site yöneticilerine örnek olacak bu uygulamanın basın aracılığıyla yerinde tanıtımını istediklerini, zira geçtiğimiz yıllarda 85 ton kömür tüketen bir sitenin kuralları uygulayarak bu yıl yakıtını 35 tona düşürdüğünü gördüklerini ifade etti. Özkafa ,'Bilinçli bir yakmanın büyük bir tasarruf sağladığını görüyoruz. 180 metre karelik bir daireyi aylık ortalama 80 milyon liraya ısıtmanın mümkün olduğunu burada görüyoruz. Kalitesiz yakıt kullanıldığı, yakma kuralları uygulanmadığı zaman bu rakamın iki misli fiyat harcanarak ısı sağlanıyor. Bu tür yakma usulleri kentte hava kirliliğinin önlenmesinde en önemli ayaktır. Bütün apartman yöneticilerini Çevre Koruma Daire Başkanlığımızla işbirliğine çağırıyoruz. Biz yerel yönetimler olarak elimizden geleni yaparız. Ne yapılması gerekiyorsa yapılması için çaba sarf ederiz. Katı yakıtta da bir rekor yakalanmıştır. Kalyak ve fueloil fiyatlarının yükselmesinden dolayı tasvip etmesek de katı yakıta geçiş oranı yüksektir. Doğalgaz dağıtım işi sonlandırıldığı takdirde bu sorunu aşacağımız inancındayım. Doğalgaz dağıtımında nemli gelişmeler yaşanıyor. Bu iş kökten hal edilir. Bizi tehdit eden bu sıkıntılardan kurtuluruz. Katı yakıt kullanımı hava kirliliğinin oluşmasına neden olmuştur. Kükürt oranında önemli bir artış yaşanmazken, fasikül madde de artış yaşanıyor. Kentimizde hava kirliliğinde geçmiş yıllara oranla önemli gelişmeler yaşanıyor. Hava kirlilik oranı dünya standartlarını altında seyrediyor. Bizde halkımızın katı yakıta geçişini göz önünde bulundurarak bu alanda çalışmalara yöneldik. Çevre Koruma Daire Başkanlığımıza bağlı ekiplerimiz her gün onlarca siteyi denetleyerek, kalorifercilere katı yakıtın tutuşturulması ve yakma saatleri ile ilgili bilgi sundular. Yapılan eğitim çalışmaları kısmen de olsa neticesini vermiştir. Bulunduğumuz site geçmiş yıllarda bir yılda 85 ton kömür tüketirken, bugün kuralları uygulayarak yılı 35 ton ile kapatmayı hedeflemiştir. Rekor denilebilecek bir oranda kömür tüketimiyle örnek teşkil etmektedirler. 24 daireden oluşan bu site günde 3 torba kömür ile ısıtılırken, aynı yoğunlukta başka bir bina 7-8 torba kömürle ısınıyor. Buradaki yönetici ve çalışanlarının yaptıkları tek şey kurallara uymak ve düzenli yakma saatlerini uygulamaktır. Sitenin bir yılda elde ettiği tasarruf gelecek yılki yakacak ihtiyaçlarını da karşılamıştır. Örnek uygulamalarından dolayı hem site yöneticilerine, hem de çalışanlarına kent insanımız adına teşekkür ediyorum.'dedi.

Başkan Özkafa ; Ankara Caddesi Aktaşım Sokakta Bulunan Çınar Sitesi yöneticisi Doktor Melih Azap, kapıcı Yücel Serim, Musalla Bağları Mh. Hanımeli Caddesinde Bulunan Hacıoğlu Sitesi Yöneticisi Osman Aydoğan ve kapıcı Ali Karakaya'ya teşekkür belgesi verdi. Özkafa, her iki kapıcıya ayrıca birer çeyrek altın hediye ederek başaralı çalışmalarının devamını diledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;