Yılın Çevreci Belediyesi: Konya Büyükşehir

Yılın Çevreci Belediyesi: Konya Büyükşehir

Konya Büyükşehir Belediyesi, Başrolde Yeşilvadi proje gurubu tarafından 'Yılın Çevreci Belediyesi' seçildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapılan her yatırımda çevreyi göz önünde tutuklarını belirterek, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin çevreci, çevreye ve insana son derece saygılı bir belediye olduğunu söyledi.

"Başrolde Yeşilvadi" proje grubu, yılın çevreci belediye başkanlarını ödüllendirdi. Kırıkkale Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde 31 il, ilçe ve belde belediye başkanı ödül aldı. Yılın Çevreci Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Ankara, Kayseri ve Konya seçildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi adına çevre ödülünü almak için Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen'in katıldığı ödül törenine katılan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahabettin Harput, çevre projelerinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, "Başlatılan projenin AB tarafından destek görmesi son derece memnuniyet vericidir. Akarsu yataklarının, kıyı havzasının korunması bir insanlık görevidir. Bu alanda herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Bunda yerel yönetimlere ve yatırımcılara büyük görevler düşüyor" dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'da son yıllarda fiziki, kültürel ve sosyal belediyecilik alanında yapılan çalışmaların Türkiye genelinde sürekli ödüller aldığını hatırlatarak, halkın refahı ve Konya'nın geleceği için yapılan çalışmalara yenilerinin ekleneceğini vurguladı. Çevreci belediye ödülünün almanın büyük anlamı olduğunu belirten Başkan Akyürek, yaşanılır bir dünya için olaylara insan odaklı bakılması gerektiğini kaydederek, 'Biz, Büyükşehir Belediyesi olarak çevre ve temizlik kültürünün daha küçük yaşlardan başlatılması için okullarda öğrencilere yönelik çeşitli eğitim çalışmaları yapıyoruz. Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci'nin oluşturulması çalışmalarımız çerçevesinde şehirde nasıl yaşanacağına yönelik yaptığımız çalışmalarda, çevrenin ve çevre kültürünün önemine dikkat çekiyoruz. Konya şehir merkezinde yeşil alan oranını AB standartlarının üzerine çıkarmaya çalışarak, hava kirliliğine kalıcı çözüm için Konya'da doğalgazın yaygınlaştırılması ve Atıksu Arıtma Tesisi ile Tuz Gölü'nün kurtarılması çalışmalarını yapıyoruz. Katı atık depolama sahası, hava kirliliği ölçümleri yapılarak kirliliğin önlenmesi ve diğer yatırımlarla Konya'nın gelecekte de çevre problemi yaşamaması için gayret gösteriyoruz. Yani, yapılan her yatırımda çevreyi göz önünde tutuyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin çevreci, çevreye ve insana son derece saygılı bir belediyedir' dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;