Yerelden Dünyaya Marka, Patent, İnovasyon Paneli

Yerelden Dünyaya Marka, Patent, İnovasyon Paneli

'Türkiye'nin Mobil Sohbetleri Yıldız Şehir Konya' sloganıyla Turkcell ve Referans Gazetesi tarafından organize edilen 'Yerelden Dünyaya Marka, Patent ve İnovasyon' paneli Konya'da gerçekleştirildi.

Turkcell ve Referans Gazetesi'nin sponsorluğunda, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası tarafından 'Türkiye'nin Mobil Sohbetleri Yıldız Şehir Konya' sloganıyla organize edilen 'Yerelden Dünyaya Marka, Patent, İnovasyon' paneli Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda gerçekleştirildi.

Panele AK Parti Konya Milletvekilleri Hasan Anğı ve Mustafa Ünaldı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Referans Gazetesi Genel yayın yönetmeni Eyüp Can Sağlık, Turkcell Kurumsal Hizmetler Satış Temsilcisi Cengiz Berik ve çok sayıda davetli katıldı.

Panelin açış konuşmasını yapan Referans Gazetesi Genel yayın yönetmeni Eyüp Can Sağlık, AB sürecindeki Türkiye'nin elinde çok büyük değerler olduğunu belirterek, şimdi Türkiye'de bu değerlerin nasıl kullanılacağının tartışıldığını söyledi. Konya'nın elindeki en büyük değerin Mevlana olduğunu vurgulayan Sağlık, dünyada Konya'dan ve Türkiye'den daha çok tanınan Mevlana'nın etrafında yenilikçi bir yaklaşımla neler yapılabileceğinin tartışılması gerektiğini ifade etti. Türkiye'de, yılda 1 milyon 100 bin turist alan şehir sayısının çok az olduğuna dikkat çeken Sağlık, Konya'nın elindeki bu değeri çok iyi kullanması gerektiğini vurguladı.

Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ekonominin temelinin üretim olduğunu, üretemeyen ekonomilerde paranın yönetiminin bir anlam ifade etmeyeecğini belirterek, artık sadece iç pazarda değil, uluslar arası pazarlarda da rekabet etmenin gerekliliği üzerinde durdu. Üretim yapan Türk firmalarının markalaşmasının yanında, yabancı yatırımcılara da kapıların sonuna kadar açılması gerektiğini kaydeden Büyükhelvacıgil, Konya'nın marka şehir olma yolunda AB şehirleri ile yarıştığını söyledi.

Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez de, 'Türkiye'nin Mobil Sohbetleri Yıldız Şehir Konya' sloganıyla Konya'da organize edilen toplantının önemine dikkat çekerek, Konya'nın birçok alanda güçlü adımlarla ilerlediğini ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, 19. yüzyılın imparatorluklara, 20. yüzyılın ulus devletlere, 21. yüzyılın ise şehirlere ve markalara ait olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, şunları söyledi: 'Konya, hem şehircilikte, hem de sanayide üretim geleneği, öz kaynakları ile kalkınma modeli ile örnek bir şehirdir. Gelenekle modernliği birleştiren Türkiye'nin en önemli şehridir. Bizler Konya'da tüm kuruluşlarla hep birlikte çalışarak Konya'yı dünyaya ülkemizin bir modeli olarak sunmaya gayret ediyoruz. Konya'yı tarihten gelen derinliği ile rampadaki bir füzeye benzetmiştik. Şimdi Konya artık bir füze olarak ateşlenmiştir ve yükselişe geçmiştir' dedi.

AK Parti Konya Milletvekilleri Hasan Anğı ile Mustafa Ünaldı'nın selamlama konuşmalarının ardından, İnviro Reklam Ajansı Müdürü İzmir Tolga'nın yönettiği panele geçildi. Panelde, Benckiser Yönetim Kurulu başkanı Caner Tunaman, Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yaman Karadeniz ve Tekno Grup Asosiye Danışmanı Şirin Elçi 'Yerelden Dünyaya Marka, Patent, İnovasyon' konusunda görüşlerini dile getirdiler.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;