YEREL YÖNETİMLER YASASI

YEREL YÖNETİMLER YASASI

Anadolu Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Seçim kararı alan ve AB ile uyum yasalarını meclisten geçiren siyasilere yerel yönetimlerin güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Ülke kaynaklarının heba edildiğinin altını çizen Başkan Özkafa, ?Gelişmek, üretmek ve yatırım yapmakla mümkündür. Yerel yönetimler meselesini çözümlememiş, kalkınmanın yerel yönetimlerin güçlendirilmesinden geçtiğini kabul etmeyen bir Türkiye AB?de yer alamaz?dedi.

Anadolu Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, TBMM'nin olağanüstü toplanarak 3 Kasım 2002 tarihinde yapılacak erken genel seçim öncesinde 'Yerel Yönetimler Yasası'nın çıkarılmasını istedi.

Özkafa, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

'Mevlana şehri Konyamızda halkımızla birlikte hizmetlere koşuyoruz. Ülkemizde yatırımların durduğu, sürekli bahaneler üretilen bir ortamda Konya Belediyeleri olarak her zaman üretimi artırarak yatırımlar yaptık. Görev yaptığımız dönem içerisinde hiçbir alanda mazeret ortaya koymadık. Çünkü bütçemizi en uygun şekilde kullandık. Rant kesimlerine, faizcilere, haksız yere halkın parasına el uzatanlara, Konya Belediyeleri bütçesinden para vermedik. Biz üretim ve yatırım yapıyoruz. Anadolu belediyelerinin bir çoğu yaşanan ekonomik bunalım nedeniyle hizmet üretemez duruma geldiler. Gelirleri kısıtlanan, adeta hizmet yapması engellenen yerel yönetimlerin bu durumdan biran evvel kurtarılması gerekmektedir. Meclis üyelerine, hükümet mensuplarına, muhalefet partilerine ve duyarlı her yetkiliye sesleniyorum. Gelin hep birlikte Türkiye'yi geleceğe taşıyalım. Gelin hep birlikte yerel yönetimler yasasını çıkaralım. Bir gününüzü daha ülke için feda edin ve yerel yönetimler yasasını ülke gündemine getirin. Yapılacak fedakarlıklar, ekonomik sıkıntılarla mücadele eden ülkemizin kurtuluşu olacaktır. 3 Kasım öncesinde böyle bir kararın alınması yerel yönetimlerin önünü açacak, merkezin yükünü hafifletecektir. Yıllardır sürüncemede bırakılan bu mesele artık çözümlenmelidir. AB uyum yasaları kadar önemli olan, kalkınmayı yerelden merkeze ve ülke geneline taşıyacak yerel yönetimler yasa tasarısının ele alınması ve yapılacak düzenlemeler, demokrasimizi güçlendirecektir.'

Basın Kuruluşları için;