Yerel Yönetim Reformu Eğitim Semineri Başladı

Yerel Yönetim Reformu Eğitim Semineri Başladı

Konya Belediyeler Birliği tarafından Yerel Yönetim Reform Programı çerçevesinde düzenlenen eğitim semineri başladı. Başkan Tahir Akyürek, yetkilerin ve imkanların yerel yönetimlere devrinden kimsenin korkmaması gerektiğini belirterek, Konya'nın yerel yönetim ilkesinin en iyi şekilde uygulandığı şehir olduğunu vurguladı.

İçişleri Bakanlığı Yerel Yönetim Reform Programı çerçevesinde Konya Belediyeler Birliği tarafından 4 ilin İl Özel İdaresi Genel Sekreterleri ile belediye yöneticilerine yönelik düzenlenen eğitim semineri Konya'da başladı.

Özkaymak Otel'de düzenlenen eğitim semineri öncesi konuşan Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu Proje Danışmanı Fikret Toksöz, uygulamaya geçirdikleri projelerin, Türkiye'deki kamu yönetiminin Avrupa Birliği kriterlerine uyum sağlamasına yardımcı olacağını belirtti. Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Hasan Can ise, Türk insanının layık olduğu hizmetlerin layık oldukları şekilde yerine getirilmesi amacıyla yapılan her tür çalışmaya desteklerinin süreceğini vurguladı.

YETKİLERİN DEVRİNDEN KİMSE KORKMASIN

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek ise, yetkilerin ve imkanların yerel yönetimlere devrinden kimsenin korkmaması gerektiğini belirterek, 'Halkın söz sahibi olması, şeffaflık ve hesap verilebilirliğin en güzel şekilde işletildiği yerel yönetimlerde, diğer alanlarda da başarı yükselecektir' dedi.

Yetkilerin yerel yönetimlere devri konusunda son dönemde çok mesafe alındığını kaydeden Başkan Akyürek, Konya'nın yerel yönetim ilkesinin en iyi şekilde uygulandığı bir şehir olduğunu vurguladı. Konya'ya Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerinin sürekli ziyaretlerde bulunduğu kaydeden Başkan Akyürek şunları söyledi: 'Büyükelçilerin en çok sordukları soru, belediyelerin AB'ye uyum sağlayıp sağlayamayacaklarıdır. Biz, böyle bir problem olmadığını söylüyoruz. Çünkü Konya, birçok kriterde zaten AB'ye girmiş durumda. Biz, AB ülkelerini nasıl geçeriz, onun planlarını yapıyoruz. Yeter ki, yerel yönetimlere güvenilsin.'

Avrupa Birliği kaynakları ile finanse edilen proje kapsamında yapılan eğitim semineri 5 gün boyunca devam edecek. Eğitim seminerlerine Konya, Afyon, Karaman ve Aksaray İl Özel İdaresi Genel Sekreterleri ile belediye yöneticileri katılıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;