Yerel Kalkınmada İlk 6 Ay

Yerel Kalkınmada İlk 6 Ay

Konya Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Akyürek düzenlediği basın toplantısıyla ilk altı aylık çalışma dönemini değerlendirdi. Başkan Akyürek, 150 trilyonluk yatırımla imkânsızı başardıklarını belirterek, atılımcı, sosyal, çevreci ve yatırımcı belediye olarak örnek olmaya devam edeceğiz.?dedi.

Konya Büyükşehir belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bera Otel'de 'Yerel Kalkınmada İlk Altı Ay' konulu bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı yapılan yatırımların tanıtımını içeren bir sine vizyon gösterisiyle başladı. Yüzün üzerinde basın mensubunun katıldığı toplantıda Başkan Akyürek, Konya'yı dünya kenti yapmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını, Türkiye'nin AB'ye model kent olarak Konya'yı sunabileceğini ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi olarak 93 projeyi takip ettiklerini belirten Başkan Akyürek, '2004 yılı sonu itibariyle Konya'mızın toplam kamu yatırımlarından aldığı payın çok üstünde Konya Büyükşehir Belediyesi olarak daha fazla yatırım yapmış olacağız. Seçimlerde hemşerilerimize 42 proje vaadinde bulunmuştuk, bugün takip ettiğimiz 93 projemiz var. Bizimle birlikte bu hedefe ulaşmak için canla başla çalışan mesai arkadaşlarımıza, meclis üyelerimize ve halkımıza teşekkür ediyorum' dedi.

'Yaptığımız yatırımlarla yetinmiyoruz. Taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz.'diyen Başkan Akyürek, 'Sosyal, çevreci ve yatırımcı belediyecilikte hedeflerimize ulaşacağız. Sosyal belediyecilikte ortaya koyduğumuz yatırımlar başka belediyelere de örnek olmaktadır. Örnek oluşturma ve model kent olma gayretimiz kültürel, çevreci, yatırımcı ve düzenli şehircilik alanlarında da devam edecektir. Siyasal rant veya mevki makam peşinde olmadan hizmet etme gayreti içindeyiz. Barışçıl bir dönem başladı. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla hiç problem yaşamadan, hepsiyle ilgili oldukları alanlarda işbirliğine girerek şehrimize hizmet üreteceğiz. Şehrimizin turizm gelirinin katlanması ve turistlerin konaklamalarını sağlamak amacıyla kentsel dönüşüm projemizi başlattık. Mevlana arkasında başlattığımız bu proje önümüzdeki yıllarda Alâeddin tepesi ve kültür parkı da kapsayarak geliştirilecektir. Altı aylık kısa dönemde başlattığımız ve ihalesini gerçekleştirdiğimiz yatırımların toplam maliyeti 150 trilyon liradır' şeklinde konuştu.

İŞTE YAPILANLAR:

"Hayır" demek yasaklandı

Vatandaşların isteklerine her zaman olumlu cevap vermenin bir ifadesi olarak hayır demeyi yasaklayan Büyükşehir Belediyesi, artık yapan ya da yol gösteren belediyecilik anlayışı ile yönetiliyor. Göreve geldiği ilk günden itibaren yayınladığı bir genelge ile "hayır" demeyi yasaklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, vatandaş merkezli yönetim anlayışının hakim olması için yeni dönem çalışmalarını başlattı.

Modern Belediyeciliğe Doğru... "Toplam Kalite Yönetimi"

Modern belediyecilik anlayışı ile Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi, etkin hizmet imkânı oluşturabilmek için hizmet içi eğitim seminerleri düzenledi. Profesyonel eğitimciler gözetiminde gerçekleştirilen ve çalışanların yoğun ilgi gösterdiği eğitim ve e-belediyecilik seminerleri devam ediyor.

Türkiye'de bir ilk...

"Sosyal Araştırmalar Merkezi"

Türkiye'de ilk defa Konya'da kurulan Sosyal Araştırmalar Merkezi ile şehrin genel yapısı incelenerek halkın sosyal aktivitelere katılımını, şehirde yapılan çalışmaların benimsenmesini ve kentlilik kültürünün artırılmasını hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, AB sürecinde model kent olarak düşünülen Konya'da ilklere imza atmaya devam ediyor.

Şehircilik Atölyesi ve Nazım İmar Planı Bürosu Kuruldu

Modern belediyecilik anlayışının vazgeçilmez unsuru haline gelen Şehircilik Atölyesi'nin kurulmasıyla şehrin geleceği için planlanmış ve bugün için fonksiyonunu yitirmiş alanlarının düzenlenmesi amaçlanıyor.

Şehircilik Atölyesi'nde üretilen projeleri kentsel dönüşüm ve tasarıma dönüştürecek olan Nazım İmar Plan Bürosu da Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kuruldu.

Belediyeler Arası Güç birliğinin Öncüsü: Konya Büyükşehir Belediyesi...

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Konya Belediyeler Birliği ve Anadolu Belediyeler Birliği Genel Başkanlıklarına seçilerek Bölgesel Güç Birliği İle, Konya Büyükşehir Belediyesini ülke gündemine taşıdı. Akyürek, ülkemizin en hızlı kalkınan, gelişen ve düzenli yapılaşması ile örnek şehri olan Konya'nın sadece şehir merkezi ve ilçelerine hizmet üretmekten öte; en ücra köşesine kadar hizmeti taşımanın tüm belediye başkanlarının ve kamu yöneticilerinin görevi olduğunu belirterek Belediyeler Birliği'nin Konya'ya hizmette öncü olacağını ve bir çok hizmeti de organize edeceğini belirtti.

Konya, Dünya Kenti Oluyor...

Halkımızın gerek fiziki şartlar ve gerek sosyal imkanlar olarak daha da huzurlu bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri için her alanda etkili bir planlama ve organizasyon gerçekleştirmek gayreti içerisinde olan Büyükşehir Belediyesi, halkımızla belediyemiz arasında kurulan sağlam köprü ile Konya'yı ekonomik, sosyal ve kültürel alanda bir dünya kenti haline getiriyor. Modern kentlilik projeleriyle bilinen Sorbonne Üniversitesi ile işbirliği yaparak Konya'nın dünyanın yaşanabilir kentleri arasında hak ettiği yeri alması için proje çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki faaliyetlerini hızla sürdürüyor.

Yeşil İçinde bir Konya

Şehrin yeşil dokusunun korunması ve zenginleştirilmesi için yoğun bir çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, özel olarak getirilen gül fideleri ile şehri bir "Gül Bahçesi"ne çeviriyor. Yeşillendirme atağıyla şehrin her yerinde ağaçlandırma çalışmaları da devam ediyor.

500 Bin Ağaç Dikiliyor

KOSKİ Genel Müdürlüğü, daha yeşil bir Konya için 500 bin ağaç dikimi ihalesi yaparak Konya tarihinin en büyük ağaçlandırma çalışmalarından birini başlattı.

500 Milyar

Meram Son Durak Yenilendi

Konya'nın gözbebeği Meram Son Durak Düzenleme Çalışmaları tamamlandı. Konya'nın en çok ziyaret edilen mekanlarından olan bu alan yepyeni bir görünüme kavuştu.

1 Trilyon

Konya Yeni Parklara Kavuşuyor

Kenti estetik bir görünüme kavuşturmak ve vatandaşlarımızın çevreyle baş başa kalabileceği yeni merkezler oluşturmak için Büyükşehir Belediyesi, yeni parklarla halkımızın hizmetinde.

Ankara Yolu Trafik Parkı

Ankara yolu üzerinde bulunan Karayollarına ait Trafik Parkı devralınarak, 63 bin m2 alanda basketbol, voleybol, futbol sahasıyla birlikte çocuk oyun alanları yapım çalışmaları başlatıldı. Hızla çalışmaları sürdürülen Trafik Eğitim Parkı Ekim ayı sonunda hizmete açılacak.

1 Trilyon

Türkiyenin En Büyük Rekreasyon Alanı Kayacık

Kayacık mevkiinde 4 milyon m2'den oluşacak Türkiye'nin en büyük rekreasyon alanı olarak planlanan Kent Parkı'nın 2 milyon m2'lik proje çalışması tamamlandı. Bünyesinde piknik alanları, hobi bahçeleri, spor tesisleri, mini gölet, hayvanat bahçesi, eğlence merkezleri ve yüzme havuzu gibi sosyal tesislerin yer alacağı bu parkta; dünyadaki Mevlevihanelerin ve Selçuklu eserlerinin minyatürleri, satış standları ve sergi salonları da yer alacak.

Bugüne kadar harcanan

1 Trilyon

Fuar Kültürpark

Her yıl yalnızca bir ay fuar olarak kullanılan alan, duvarları kaldırılarak 12 ay 24 saat halkımızın güvenle yararlanacağı bir Kültürpark'a dönüşüyor. Yepyeni görünümüyle Kültürpark, yalnız Konya'lılar için değil, kentimizde ağırlayacağımız misafirlerimiz için de bir kültür ve sanat merkezi halini alıyor.

Şems Camii çevre düzenlemesi yapıldı

Tarihi dokunun canlandırılması kapsamında çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Konya'nın manevi ikliminin gözde mekanlarından Şems Camii ve çevresini düzenleyerek hemşehrilerimizin hizmetine sunuyor.

500 Milyar

Ankara Yolu'nun Çehresi Değişiyor

Adana - Antalya Yolları Yenileniyor

Kent merkezinden itibaren toplam 30 km. uzunlukta refüj yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına hızla devam eden Büyükşehir Belediyesi, sadece Ankara yolu refüjünde yapılacak düzenleme ile Konya'da mevcut refüj yeşil alanların toplamından daha fazla yeşil alanı kentimize kazandırmış olacak. Ankara ve Adana çevre yolu refüjü düzenleme çalışmaları tamamlandığında ise Konya'mıza 450 bin m2 yeni yeşil alan kazandırılmış olacak.

10 Trilyon

Tüm Çevre Yolları Yenileniyor

Konya ulaşımına tarihi neşter vuruluyor. Büyükşehir Belediyesi tüm çevre yollarını yeniliyor. 120 km.lik yeni çevre yolu, Karayolları Genel Müdürlüğü ile yürütülen ortak çalışmayla hayata geçiriliyor. Şehrin gelişimini önemli ölçüde etkileyecek mega projenin hazırlık çalışmaları sürdürülüyor. Proje hayata geçirildiğinde şehir merkezinde yaşanan yığılma ve trafik yoğunluğu büyük ölçüde azalacak.

Kent Girişleri Estetik Görünüme Kavuşuyor

Şehir estetiğini olumsuz yönde etkileyen tüm unsurların kaldırılmasını ve şehrin kimliğine uygun çalışmaların yapılmasını teşvik ederek görsel temizliği başlatan Büyükşehir Belediyesi, kent girişlerindeki 500 tabela ve totemi kaldırılarak, görüntü kirliliğine son verdi.

Kentsel Dönüşüm Projesi ile Tarihi Doku Yeniden Canlanıyor

Türkiye'de en çok ziyaret edilen ikinci mekân olma özelliğini elinde bulunduran Mevlana Müzesi civarında başlatılan yeniden düzenleme çalışmaları ile Konya eski görünümünden kurtarılarak tarihi dokusuna yeniden kavuşturacak. Mevlana Müzesi arkasında yer alan 30 bin metre karelik bölgede kamulaştırılan konutların yıkımına başlandı. Otantik Konya Sokağı, yürüyüş parkurları ve otellerin de yer alacağı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin üç yılda tamamlanması planlanıyor.

10 Trilyon

Büyükşehir'den Dev Eser: Mevlana Kültür Merkezi

Yılın her döneminde kültürel aktivitelerin kalbi olacak bu merkez Konya'nın kültür ve turizm hayatına yeni bir soluk getirecek. 30 yıldır tamamlanamayan Mevlâna Kültür Merkezi, bu yıldan itibaren 10-17 Aralık Mevlana haftası etkinlikleri için ulusal ve uluslararası misafirlerini ağırlayacak. Mevlana Kültür Merkezi Konya'nın talihini ve tarihini değiştirecek.

30 Trilyon

Büyükşehir'den Dev Eser: Mevlana Kültür Merkezi

30 yıldır gerçekleştirilemeyen ve Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim alındığında % 35'inin tamamlanan Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi, Büyükşehir Belediyesine geçtikten sonra ihale edilerek 100 gün içerisinde tamamlanacak ve Mevlana haftası etkinliklerine yetiştirilecek.

Türkiye'nin sayılı Kültür Merkezleri arasında yerini alacak bu merkez Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapacak.

Büyükşehir'den Dev Eser: Mevlana Kültür Merkezi

Yedi bloktan oluşacak Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi bünyesinde;

3000 kişilik açık sema alanı, 600 kişilik uluslar arası Kongre, konser ve tiyatro salonu,

2800 kişilik kapalı sema alanı bulunmakta.

Mesnevi Yeniden Tercüme ediliyor

Büyükşehir Belediyesi, Mevlâna Celâleddîn Rûmî'nin tüm eserlerini kültür hizmetleri çerçevesinde yayınlama hazırlıklarına başladı. ilk adım olarak Mesnevi'nin yeniden yayınlanması çalışmalarını yürüten Kültür İşleri Daire Başkanlığı, Dünyadaki Mevlevihaneler ve Selçuklu Eserleri Albümü ile ilgili eserlerin alt yapı çalışmalarını tamamladı.

Konya Jeoloji Haritası Hazırlanıyor

Konya jeoloji haritası çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, haritanın 1/25000'lik kısmını tamamladı. Ülkemiz ve şehrimizin yaşadığı acı tecrübelerden de ders alarak bir ilke imza atan Büyükşehir Belediyesi, Jeoloji haritası çalışması ile Konya'nın zemin etüdünü gerçekleştirdiği gibi sağlıklı yapılaşma için de altyapı oluşturuyor.

2 Trilyon

Alt Yapı Çalışmaları Hızla Sürüyor

Alt yapı çalışmalarına hızla devam eden Büyükşehir Belediyesi, yayaların daha rahat ortamlarda yürmelerini sağlayacak 100 bin m2'lik kilitli taş ve Parke üretimi gerçekleştirdi.

750 Milyar

Yenişehir Caddesi Altgeçidi

Şehir içi trafiğine olumlu katkılarda bulunacak olan Yenişehir Caddesi Alt Geçidi İhalesi yapıldı. Proje üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak

3 Trilyon

12 Yeni Kavşak Düzenlendi

ve Sinyalize Edildi

Şehrin trafik yoğunluğuna göre farklı caddelerdeki yönlendirmelerle 12 kavşakta düzenleme ve sinyalizasyon çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi, şehrin trafik ulaşımında hiçbir sorun yaşanmaması için çalışmalarına devam ediyor.

400 Milyar

3 Yeni Katlı Otopark

Şehircilik hizmetlerini hızlandıran Büyükşehir Belediyesi kent içi araç ve trafik yoğunluğunu rahatlatmak amacıyla 3 yeni katlı otopark proje çalışması başlattı.

Büyükşehirden Rekor Asfalt:

138 BİN TON

Birinci sınıf asfalt kriterlerine uygun şekilde 138 bin ton asfalt üreterek; Krom Yolu, Belh, Aslım, Fetih, Mobilyacılar, Kule Önü, Dr. Sadık Ahmet, Azerbaycan, Şato, Selçuklu Caddesi ve Mobilyacılar Alt Geçidi gibi 11 cadde asfaltlayan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Ekipleri, şehrin bir çok bölgesinde asfalt kaplama çalışmalarına devam ediyor.

6 Trilyon

70 Okul Bahçesi Asfaltlanıyor

Bu güne kadar 20 okul bahçesi asfaltlamasını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, 50 okul bahçesinin de asfaltlama çalışmalarını geceleri hızla tamamlayarak, dönem sonunda toplam 70 okul bahçesini asfaltlamış olacak.

Koski'den Yatırım Atağı: 117 km Su ve Kanalizasyon Hattı

KOSKİ tarafından 67 km su şebekesi ve 50 km kanalizasyon çalışması yapıldı.

Yağmur Suyu Drenaj Hattı Proje İhalesi Yapıldı

Modern kent anlayışının olmazsa olmazları arasında yer alan Yağmur Suyu Drenaj Hattı için proje İhalesi yapıldı. Bu proje ile daha önce meydana gelen taşkınlarda görülen ancak önüne geçilemeyen koku sorunu ortadan kaldırılacak. Kanalizasyon hatları ile Yağmur suyu hatlarının en geç birkaç yıl içinde tamamen birbirinden ayrılması planlanıyor.

500 Milyar

Acil Müdahale Ekibi

Türkiye'de ilk defa şehir içi bakım ve onarım işlerinin hızlı bir şekilde yapılması amacıyla Acil Müdahale Ekibi'ni kuran Büyükşehir Belediyesi, şehirde oluşan her türlü aksaklığa ilgili anında müdahale ederek yepyeni bir hizmet anlayışı üretiyor.

Atatürk Stadyumu UEFA Kriterlerine Göre Düzenlendi, Konyaspor'a Tahsis Edildi

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile yapılan bir protokolle Atatürk Stadyumu'nu kiralayan Büyükşehir Belediyesi, UEFA kriterlerine göre tadilatını yaptığı stadı Konyaspor'a tahsis etti. Sahanın tüm reklam ve hasılat gelirleri de Konyaspor'a bırakıldı.

400 Milyar

Konya'da Spora Kalıcı Destek

Ankara Yolu'nda inşa edilecek Konyaspor tesisleri ihalesi tamamlandı. Altyapıdan yetişecek gençlere yönelik 3 adet Futbol sahası ile basketbol, voleybol sahaları ve tenis kortunun da bulunduğu proje ile Konya dev bir spor kompleksine kavuşuyor. Spor tesisi yanına oluşturulacak ticari alan da tesisle birlikte Konyaspor'a devredilerek, Konyaspor'a sürekli gelir sağlanmış olacak. Konyaspor tarihinde ilk kez sürekli gelir sahibi olabileceği bir tesise kavuşturuluyor.

5 Trilyon

10 Yeni Spor Tesisi

On ayrı bölgede tasarlanan ve temelleri aynı anda atılacak spor tesislerini önümüzdeki yıl tamamlayacak olan Büyükşehir Belediyesi'nde hedef; Konya'da farklı branşlarda spora ve sporcuya destek vermek.

Amatör Kulüplere Destek

Konya'da sporun gelişimine büyük katkı sağlamayı amaçlayan ve sporcuya desteği kendisine görev kabul eden Büyükşehir Belediyesi, farklı branşlarda elli amatör spor kulübüne malzeme yardımında bulundu.

Bosna Hersek ve Karahüyük Spor Tesisleri tamamlandı

Bosna Hersek ve Karahüyük Spor Tesisleri tamamlandı, önümüzdeki günlerde sporseverlerin hizmetine sunulacak.

500 Milyar

Altınbaşak Festivali Coşkuyla kutlandı

Bu yıl 10.'su gerçekleştirilen Altınbaşak Kültür ve sanat etkinlikleri 14 gün sürdü. Fatih Kısaparmak, Zara, İbrahim Erkal Neşet Ertaş Yavuz Bingöl, Musa Eroğlu, Alişan'ın da aralarında bulunduğu toplam 28 sanatçı sahne aldı. Tarihinde en geniş katılımın olduğu Etkinliklerde Toplam ziyaretçi 300 bini geçti. Etkinliklerin 2005 yılından itibaren daha zengin programlarla birlikte yeni düzenlenecek alanda düzenlenmesi çalışmaları devam ederken, Geleneksel hale gelen programın 'Altınbaşak Festivali' olarak anılması kararlaştırıldı.

Altınbaşak Festivali Coşkuyla kutlandı

Çocuklar Şenlendi

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ondördüncüsü düzenlenen Çocuk Şenliği, Kültür Park Açık Hava Tiyatrosu'nda yapıldı. Mehter takımı, kukla gösterileri, palyaçolar, ip, masa, sandalye akrobasi gösterisi, elektrik, ateş, yogo, köpekli şov ve illüzyon gösterilerinin yer aldığı şenlikte; 6 bin çocuğa tişört, şapka, balon ve toptan oluşan hediye paketi dağıtıldı.

Hıdırellez Şenlikleri

Baharın gelişini müjdeleyen Hıdırellez, Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen muhteşem bir şenlikle kutlandı. Kozağaç Piknik Alanı'nda gerçekleştirilen Hıdırellez Şenlikleri'nde geleneksel pilav ikramının ardından sahne alan Neşet Ertaş on binlerce Konyalıya unutulmaz bir konser verdi.

Mevlâna Karşılama Töreni

Hz. Mevlâna ve ailesinin Konya'yı teşriflerinin 776. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi, 100 kişilik bir tiyatro ekibi ile görkemli bir temsilî karşılama töreni düzenledi. Karatay Kent Merkezi'nde başlayan ve Mevlana Müzesi'nde devam eden tören, yerli ve yabancı turistler tarafından beğeniyle izlendi.

Hayatın her anında yanınızda, 'Alo Doğum- Alo Cenaze 188'

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Konyada ilk kez hizmet verecek olan Alo Doğum ve Alo Cenaze Merkezi hizmete girdi. Müstakil bir binada toplam 7 ambulans aracı ile Konya ve ilçelerde hizmet veren bu merkez vatandaşlarımızın en mutlu oldukları günlerde doğum sevinçlerini, en acı günlerinde de kederlerini paylaşıyor. Alo Doğum ve Alo Cenaze Merkezi, Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yılın 365 günü 24 saat ücretsiz olarak vatandaşlarımızın hizmetinde.

1 Trilyon

45 Bin Öğrenciye Eğitim Yardımı

45 bin ilköğretim öğrencisine önlük, forma, çanta ve kırtasiye malzemelerinden oluşan eğitim yardımı gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerimizin başarılı olabilmeleri için onlara destek vermeye devam ediyor.

10 Bin Öğrenciye Burs

Başarılı ve ihtiyaç sahibi on bin üniversite öğrencisine verilecek burs çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, müracaatları önümüzdeki günlerde kabul etmeye başlayacak.

4 Trilyon

Mayıs 2005'de 55 Yeni Okul İle Konya'da Derslik Açığı Bitecek

Eğitime yüzde yüz destek kampanyası çerçevesinde Konya'daki derslik açığını kapatmak için Konya Valisi Ahmet Kayhan ile birlikte faaliyetlerini sürdüren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın okul ihtiyacını hayırsever iş adamlarımızın desteğiyle çözümlemek için çalışmalarına devam ediyor. Valilik, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin arsa tahsisi ve altyapı hizmetlerini karşılayacağı 55 yeni okul kazandırma çalışmalarının önümüzdeki yıl tamamlanması bekleniyor.

16 bin aileye yakacak ve gıda yardımı

İhtiyaç sahibi 8 bin aileye kömür, 8 bin aileye gıda yardımı ulaştırılıyor.

5 Trilyon

Komek Merkez Binası Hizmete Girdi

Konya Meslek Edindirme Kursları yeniden yapılandırılarak 21 farklı branşta 600 kursiyerle eğitime başladı. Halkımızın gösterdiği büyük ilgi üzerine dönem kayıtlarını 1500'e çıkarmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, gençlerimize meslek edindirmek için geniş faaliyet alanı içerisinde çalışmalarına devam ediyor.

1 Trilyon

Özürlüler Rehabilitasyon Merkezi

20 akülü tekerlekli sandalye ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

Yer alternatifleri oluşturulan ve proje çalışmalarında sona yaklaşılan Özürlüler Rehabilitasyon Merkezi kurma çalışmaları hızla devam ediyor.

Kadın Konuk Evi'nin Temeli Atılıyor

Evsiz ve kimsesizlerin yararlanacağı Kadın Konukevi ihalesi yapıldı. Her kadının ayrı odalarda kalacağı ve psikolog, doktor, hemşire gibi uzman ekiplerin de görev alacağı Konukevi Beşyüz Evler Mahallesi'nde birinci sınıf malzemelerden inşa edilecek.

1.2 Trilyon

Toplu Konut Hamlesi

Kira öder gibi 2016 yeni konut

Gecekondu önleme bölgesi ile ucuz konut için arsa temini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi ile yaptığı anlaşma gereğince 2016 yeni konutun proje çalışmalarına başladı. Çok kısa bir zaman içerisinde halkımızın kira öder gibi ev sahibi olacağı Toplu Konut çalışmaları hızla devam ediyor. Bu proje modern kent bilincinin gereği olarak, sosyal alanları, alışveriş merkezleri ve altyapısı ile örnek yeni kent projesinin ilk basamağını oluşturuyor.

Tahsis edilen arsa bedeli

1 Trilyon

Atıksu Arıtma Tesisleri'nin Temeli Atıldı

Konya ve Aksaray başta olmak üzere birçok yerleşim yerinin kanalizasyon atıklarının aktığı ve her geçen gün yok olmaya doğru giden Tuz Gölü'nü kurtarmak için Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar meyvelerini verdi. Dünyanın ikinci Türkiye'nin en büyük tuz rezervini barından Tuz Gölü'nü kurtarma çalışmaları çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı başlatılan Konya Atıksu Arıtma Tesisleri'nin temeli 25 Eylül Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle atıldı. 3 yılda tamamlanması öngörülen ve 50 trilyona mal olacak tesisle birlikte dünya harikası Tuz Gölü de kurtarılmış olacak. Temeli atılan tesis; gerek proje, gerekse inşaat ve ekipman olarak Avrupa'da uygulanan teknolojik niteliklere sahip olup, 1 milyon kişilik kapasiteyle de ülkemizin en büyük atıksu arıtma tesislerinden biri olacak.

50 Trilyon

Atıksu Arıtma Tesisleri'nin Temeli Atıldı

Arıtma sonrası organik ve katı madde deşarjları % 95'in üzerinde giderilerek Tuz Gölü ekolojisi üzerinde son derece olumlu etkiler gerçekleşecektir.

Tesisten çıkacak çamur, aneorobik (havasız) çürütme sonucu gübre haline geldiğinden çoraklaşmanın yoğun olduğu bölgemizde tarla ıslahı için önemli bir kaynak teşkil edilecektir. Tesisten çıkacak olan suyun ve gübrenin tarımda kullanılabilecek olması, ayrıca, çamur çürütücülerde üretilen metan gazının elektrik enerjisine dönüştürülerek tesisin önemli bir ihtiyacının geri dönüşüm yoluyla karşılanacak olmasından dolayı proje son derece fızibil bir projedir.

Ayrıca, yaklaşık 50 trilyona mal olacak tesisin inşaatı ve işletilmesi aşamasında kullanılacak malzemeler ile çalıştırılacak personelin belli bir kısmının şehrimizden temin edilecek olmasından dolayı da şehrimiz ekonomisine önemli bir katkı sağlamış olacaktır.

30 YIL BEKLEYEN PROJE: DSİ Ana Tahliye Kanalının 1974 yılında Tuz Gölü'ne bağlanması ile gölde kirlilik konusu gündeme gelmiş ve bu tarihten itibaren konuyla ilgili 100'den fazla toplantı yapılmıştır. Bu arada hükümet nezdinde yapılan girişimler neticesinde; birincisi 9/3/1998 tarihinde, ikincisi 8/2/2000 tarihinde olmak üzere Tuz Gölü'nün korunmasına yönelik iki adet Bakanlar Kurulu Kararı alınmıştır. Ancak gerek daha önce yapılan toplantılar gerekse kararnameler çerçevesinde yapılan çalışmalar neticesinde somut bir sonuç elde edilememiştir.

50 Trilyon

Atıksu Arıtma Tesisleri'nin Temeli Atıldı

Tesisin tasarım kriterleri 2015 yılı eşdeğer nüfusu 1.000.000 kişi, debisi ise 200.000 m3 gündür. 2030 yılı için eşdeğer nüfus 1.600.000 kişi, proje debisi ise 300.000 m3 gündür.

Parametre 2015 2030

Eşdeğer Nüfus (kişi) 1.000.000 1.600.000

Debi (m3/gün) 200.000 300.000

BOI (mg/l) 320 320

AKM (mg/l) 295 295

Deşarj kriterleri için Avrupa standartları esas alınmıştır.

Parametre 2015 2030

AKM (mg/l) 20 20

BOI (mg/l) 20 20

KOI (mg/l) 90 90

Top.Azot (mg/l) 10 -

Top.Fosfor ((mg/l) - 1

PH 6-9 6-9

Tesisin inşa ve işletmeye alma süresi : 3 yıl

Tesisin ortak girişim tarafından işletilmesi : 12 ay zorunlu 36 ay opsiyonel

Yıllık işletme gideri : 2,8 trilyon TL

Tesisten çıkacak çamur miktarı : % 25 katı olarak 170 ton/gün

Çürütücülerden elde edilecek biyogaz miktarı : 22.000 m3/gün

Biyogazdan üretilecek elektrik enerjisi : Ortalama olarak 30.000 kwh/gün

Arama Kurtarma Ekibi kuruldu

Türkiye'de bir ilk olarak Arama Kurtarma Ekibi'ni kuran Büyükşehir Belediyesi eğitim çalışmalarına devam ediyor. Bünyesinde dalgıçların da yer alacağı bu ekiple arzu edilmeyen felaketlerde Büyükşehir her an göreve hazır.

Modern İtfaiye Kuruluyor

Bosna Hersek'e Yeni İtfaiye

Konya'da dördüncü itfaiye grubu kurulma çalışmaları başlatılarak Bosna Hersek itfaiye tesisi ihalesi yapıldı.

1 Trilyon

Konya Doğalgaza Kavuşuyor

Mevcut yakıtlar içinde en temiz, en verimli, ve en konforlu yakıt olarak kullanılan Doğal gaz dağıtımını gerçekleştirecek olan ve büyük ortaklarından biri olduğumuz Gaznet Şirketi çalışmalarına Haziran ayında başladı.

Hem sağlıklı hem ucuz hem de havayı kirletmeden ısınmanın en kolay yolu olan doğalgaz, Ekim sonu itibariyle konutlara verilmeye başlanacak.

Gaznet; kademeli yatırım programı doğrultusunda Konya'nın imarlı alanlarının bütününde orta basınçlı çelik boru şebekesinin yapımı 5 yıl içinde tamamlayacak.

Doğalgaz ile hedef, Konya'nın modern doğal gaz altyapısı ile hava kirliliği sorunu olmayan çağdaş bir kent olmasına, Konyalı saygıdeğer sanayicilerimizin doğal gazın sağlayacağı rekabet avantajı ile büyüme atılımlarını gerçekleştirmelerine ve toplumumuzun refah düzeyinin arttırılmasına katkı sağlamak olacaktır.

Koski Araç Filosu Güçlendi

Modernizasyon çalışmalarına hız veren KOSKİ 15 yeni iş aracıyla araç filosunu güçlendirdi.

1.5 Trilyon

Yeni Tatlı Su Çeşmeleri

KOSKİ Genel Müdürlüğü, şehirde tatlı suyun ulaşmayacağı yer kalmaması için mevcut çeşmelere 32 yenisini ekleyerek, çeşme sayısını 736'ya ulaştırdı. KOSKİ, yeni bir uygulama olarak önümüzdeki günlerde Selçuklu mimarisi tarzında yeni tatlı su çeşmelerini hizmete sunacak.

İstihdam'a Büyükşehir Desteği:

Organize Besi ve Tarım Sanayii

Projesi tamamlandığında 15 bin kişiye istihdam oluşturacak Organize Hayvancılık Bölgesi altyapı çalışmaları devam ediyor. Konya tarım ve hayvancılıkta örnek kent olmaya hazırlanıyor.

Ulusal ve Uluslararası Faaliyetler Destekleniyor

Konya'yı bir Kongreler Kenti haline getirmek için ilimizde yapılan ulusal ve uluslararası Kongrelere destek veren Büyükşehir Belediyesi, Anatomi Kongresi'ne ve "Tarihin Başkentlerinde Anıtsal Yapılar ve Yeni Mimari Çehre" konulu Mimarlar Kongresi ve Dünya İzciler kampına katkıda bulundu.

Çok Konuşan Değil;

Çok Çalışan Belediye

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;