Yeni Düzenlenen Kavşaklarda Kaza Oranları Düştü

Yeni Düzenlenen Kavşaklarda Kaza Oranları Düştü

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Aydınlıkevler Köprülü Kavşağı ile yeniden düzenlenen Sille Kavşağı'nda meydana gelen kazalarda önemli ölçüde azalma meydana geldi. UKOME Müdürü İsmail Taner, Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Aydınlıkevler Kavşağı'ndaki kazalarda yüzde 67, Sille Kavşağı'ndaki kazalarda ise yüzde 58'lik azalma yaşandığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içi trafiğin rahatlatılmasına yönelik yapılan Aydınlıkevler Köprülü Kavşağı ile 'Yonca' uygulaması yapılan Nalçacı Sille Kavşağı'nda meydana gelen trafik kazaları önemli ölçüde azaldı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürü (UKOME) İsmail Taner, Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiler kapsamında, 16 Aralık 2005 tarihine kadar Bezirci ve Aydınlık Kavşağı olarak hizmet vermekte iken, 16 Aralık 2005 tarihinden itibaren Aydınlık Köprülü Kavşağı olarak hizmet vermeye başlayan bölgede, 16 Aralık 2005-17 Ocak 2006 tarihleri arasındaki 33 günlük süreçte 2 adet maddi hasarlı kaza meydana geldiğini söyledi. Aynı bölgede bir yıl önce 16 Aralık 2004-17 Ocak 2005 tarihlerinde ise 5'i Bezirci, 1'i Aydınlık Kavşağı olmak üzere 6 maddi hasarlı kaza meydana geldiğini hatırlatan Taner, kaza oranlarında yüzde 67'lik azalma olduğunu ifade etti.

2 Ocak 2006 tarihinden itibaren Nalçacı Sille Kavşağı'nda sola dönüşlerin kaldırılarak 'Yonca' uygulamasına geçildiğini anımsatan İsmail Taner, bu bölgede meydana gelen kazalarda da yüzde 58'lik azalma olduğunu belirtti. İsmail Taner şöyle konuştu: 'Emniyet Müdürlüğü verilerine göre, Sille Kavşağı'nda yeni düzenlemenin yapıldığı günden 17 Ocak 2006 da dahil 16 günlük sürede 5 trafik kazası meydana gelmiş, bu kazaların 2'si kırmızı ışık ihlalinden, 3'ü taşıt giremez levhası olduğu halde ters yöne girmekten meydana gelmiştir. 2 Ocak 2005 tarihi ve 2 Ocak 2006 tarihleri Sille Kavşağı trafik kazaları karşılaştırmasında; 2005 yılında toplam 12 trafik kazası, 2006 yılında ise toplam 5 trafik kazası meydana gelmiştir. Buna göre kazalarda yüzde 58'lik bir azalma söz konusudur. Emniyet Müdürlüğü'nden aldığımız bilgilere göre, 2006 yılında meydana gelen kazaların, yıllardır halkın alışkanlığını birden bire değiştirmesinin beklenemeyeceği, bu kazaların kavşaktaki sistemin değiştirilmesi, sola dönüşlerin kaldırılması sonucu meydana geldiği belirtilmiş, 2 Ocak 2006 tarihinden itibaren Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün 24 saat esasına göre söz konusu kavşakta bir ekip bulundurduğu hatırlatılmıştır' dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;