Yeni Çevre Yolu Projesi Yapılıyor

Yeni Çevre Yolu Projesi Yapılıyor

Türkiye?de bir ilk daha Konya?da gerçekleştiriliyor. Şu anda şehir içerisinde kalan ve gelecekte şehir merkezinde kalacağı hesaplanan çevre yolları şehir dışına taşınıyor. Konya?nın yeni çevre yolları ihalesini alan firma üyeleri proje çizim çalışmalarını başlattı.

Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmayla Konya'ya yeni bir çevre yolu yapılması kararı alındı. İmar İşleri Daire Başkanlığı ve Karayolları Konya Bölge Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü proje 120 km.lik yeni bir çevre yolunu ön görüyor. Yeni çevre yolunun Konya'yı bir çember gibi sarması planlanıyor.

Tarihi bir adım atarak şehrin gelişimini ve düzenini önemli ölçüde etkileyecek mega bir projeyi daha hayata geçirme hazırlıkları içinde olduklarını belirten Başkan Tahir Akyürek, 'Şehrin ulaşımı hususunda tarihi bir projenin daha hazırlığı içindeyiz. Yeni bir çevre yolu üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışıyoruz. 120 km'lik bir daire şeklinde olacak yeni çevre yolu Konya'nın gelişimini önemli ölçüde etkileyecek. Proje üçayak halinde gerçekleştirilecek. Birinci ayağında Ankara yolu ile Karaman yolu, ikinci ayağında Karaman yolu ile Beyşehir yolu, üçüncü ayağında da Beyşehir çevre yolu Ankara çevre yolu birbirine bağlanacak. Projenin ihalesi yapıldı. Bugün burada ihaleyi alan firma mensuplarıyla projenin çizini ve yeni çevre yolunun geçeceği noktalar üzerinde bilgi alışverişinde alıyoruz. Arazi tespit çalışmaları konusunda İmar İşleri Dairemiz Karayolları Bölge Müdürlüğü birlikte çalışmalarını sürdürecekler. Projenin gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Böylelikle şehir merkezinde yaşanan yığılma ve çevre yolları dolayısıyla şehir içinde yaşanan trafik yoğunluğu dışarıya taşınmış olacak.'şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşen toplantıya Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Konya Milletvekilleri, Ak Parti Konya İl Başkanı Ali Sürücü Karayolları Genel Müdürlüğü Personeli ve proje ihalesini alan firma üyeleri katıldı.

Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi 15.10.2004 tarihli mutat toplantısını meclis salonunda gerçekleştirdi. Tahir Akyürek'in başkanlık yaptığı toplantıda ' Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait arsaların hobi bahçeleri olarak tanzim edilmesi ile ilgili yönetmeliğin ve protokolün görüşülmesine dair Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyon raporları okunarak kabul edildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;