YARDIM HEYETİ BÖLGEYE ULAŞTI

YARDIM HEYETİ BÖLGEYE ULAŞTI

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım heyeti deprem sonrası yıkılan Endonezya?nın Sumatra adasına ulaştı. Dr. Faik Özdengül Başkanlığında Endonezya?nın Bande-Açe kentine ulaşan ekip ilk çalışmasını burada yaptı. Bölgede su sıkıntısı yaşandığı, Konya?dan bölgeye ulaşan yardım heyetinin ilk iş olarak temiz içme suyu arıtma ünitesi kurma çalışması başlattığı bildirildi.

Güney Doğu Asya'da meydana gelen depremin ardından bölgeye gönderilen Konya Büyükşehir Belediyesi yardım heyeti Endonezya'nın Sumatra adasında felaketin en yoğun yaşandığı Bande-Açe şehrinde yardım çalışmalarına başladı. Heyet kendilerinden talep edilen temiz içme suyunu yerinde temin etmek için içme suyu arıtma ünitesi kurma çalışmalarını başlattı. Halil-ur Rahman Camii'nin yanına kurulacak su arıtma ünitesinin 14 Ocak Cuma günü akşam saatlerinde hizmet vermeye başlayacağı bildirildi. Halkın temiz su bulamadığı, bundan dolayı salgın hastalıkların başladığını belirten Dr.Faruk Altınok, bölgenin tamamen tahrip olması ve yüz binlerce insanın evsiz kalması dolayısıyla yardım çalışmalarının güçlükle yürütüldüğünü bildirdi. Şehrin büyük bir bölümünün sular altında kaldığını ve yüzlerce kilometrelik alanda bataklıklar oluştuğunu dile getiren Altınok, salgın hastalıkların, özellikle sıtmanın yüz binlerce insanın sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Altınok, yardım çalışmalarının düzenli yapılması için gerekli tedbirleri aldıklarını, Konya'nın selamı ile geldikleri Bande-Açe'te Müslüman halk tarafından sevinç gözyaşları içinde karşılandıklarını ifade etti. Altınok, kendilerinden talep edilen su arıtma ünitesini Cakarta'dan temin ettiklerini, ekiplerin birkaç saat içinde su arıtma ünitesini kurarak binlerce insana temiz su ulaştıracaklarını açıkladı. Bölgeye dünyanın dört bir yanından yardımların geldiğini belirten Altınok, İslam ülkelerinden gelen yardımların yetersiz olduğunu, başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin tüm yardımlarını kilise aracılığıyla dağıttığını hatırlatarak Kurban Bayramı öncesi buradaki Müslümanlara yardım edilmesini istedi.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi geçtiğimiz günlerde bölgede meydana gelen felaket sonrası yardım etmeyi kararlaştırmış, özellikle meclis üyeleri ve işadamlarının desteği ile bölgede aşevi kurmuştu. İlk etapta su arıtma tesisi kuran yardım heyeti Bande-Açe'e uzak olan ve yardımların ulaştırılmadığı bir bölgeye giderek aşevini buraya taşıyacak. Heyetle birlikte giden doktorlar ise bölgede sağlık taraması yapıyor, yaralılara ilaç desteği veriyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bölgede yaralar sarılıncaya kadar duracaklarını belirterek kendilerine maddi ve manevi destek sağlayan Konyalılara müteşekkir olduğunu açıkladı.

7 kişiden oluşan yardım heyetinde Dr. Faik Özdengül, Dr. Faruk Altınok, Dr. Mahmut Alan , Ahmet Aslantaş ve Nurettin Erdoğan yer alıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;