Yabancı Öğrencilerle Bayramlaşma

Yabancı Öğrencilerle Bayramlaşma

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kurban Bayramı'nın ilk saatlerini Konya'da okuyan yabancı uyruklu öğrencilerle geçirdi. SADAV tarafından organize edilen ve 300'ü aşkın yabancı uyruklu öğrencinin katıldığı yemekte öğrencilere hitap eden Başkan Akyürek, öğrencilerden Konya'yı kendi şehirleri, Konyalıları da kendi aile fertleri olarak kabul etmelerini istedi.

Sosyal Araştırmalar Vakfı (SADAV) Genel Merkezi tarafından Kurban Bayramı’nın ilk günü Konya’da okuyan yabancı uyruklu öğrenciler için yemek ikramında bulunuldu. Çiltaş Tesisleri’nde gerçekleştirilen programa Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Hüsün Tuna, SADAV Yönetim Kurul Üyeleri, Konya’da Sema Dersleri Gören Koreli gençler ve Selçuk Üniversitesi’nde eğitim gören 300’ü aşkın yabancı uyruklu öğrenci katıldı. Azerbaycan, Tacikistan, Türkmenistan, Moğolistan, Gürcistan, Afganistan, Romanya, Bosna-Hersek, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelere mensup olup Selçuk Üniversite’nde eğitim gören öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Başkan Akyürek, öğrencilerle Bayramın ilk saatlerini geçirmenin kendileri için de ayrı bir duygu olduğunu söyledi. Öğrencilere kendilerini evlerinde hissetmelerini isteyen Başkan Akyürek; “Binlerce kilometre uzaktan gelip şehrimizde eğitim gören öğrencilerimizin bayramda kendilerini yalnız hissetmemeleri için böyle bir programın tertip edilmiş olması bizleri sevindirmiştir. Burada gurbette olabilirsiniz. Konya’yı kendi şehirleriniz, Konyalıları da kendi aile fertleriniz olarak kabul edin. Burada eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkelerinizde ve diğer bölgelerde alacağınız görevlerde insanlığa güzel hizmetler sunacağınıza inanıyorum” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna ise, yapılan anlamlı programla Kurban Bayramı ruhunun yaşatıldığını dile getirerek Konya’da eğitim gören öğrencilerin bayramını kutladı, eğitim hayatlarında başarılar diledi.

Konya’da eğitim gören öğrencileri Türkiye ile ülkeleri arasında birer elçi olarak gördüklerini söyleyen Konya Valisi Osman Aydın, “Ailelerinizden uzakta bir bayramı bizler kutluyorsunuz. Bu bayramı sizlerle kutlamaktan büyük mutluluk duymaktayım. Biz sizi kendimizden ayrı görmüyoruz. Kardeşlerinizle ve dostlarınızla berabersiniz. Sizleri bir parçamız olarak görüyoruz. Zor şartlar altında gördüğünüz eğitimin ardından ülkenize, insanlarınıza ve dünyaya hizmet edeceksiniz. Türkiye ile ülkeleriniz arasında güçlü bağlar kuracaksınız. Konya ve Türkiye hakkında iyi intibalarla ayrılacağınıza inanıyorum” dedi.

Programın sonunda Afganistanlı bir öğrenci Hz. Mevlana’nın Mesnevisi’nden şiirler okudu. Duygusal anların yaşandığı programda Afganlı öğrencinin okuduğu şiir büyük ilgi gördü.Programa katılan öğrenciler de Bayramın ilk saatlerini ailesi yerine kendileriyle geçiren Vali Osman Aydın, Başkan Tahir Akyürek ve AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna’ya teşekkür ederek, memnuniyetlerini dile getirdi. Daha sonra öğrenciler Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılan bayramlaşma programına da katıldılar.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;