Vali Aydın ve Başkan Akyürek Dev  Bayrağı Göndere Çekti

Vali Aydın ve Başkan Akyürek Dev Bayrağı Göndere Çekti

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Vali Osman Aydın ile birlikte yapımı devam eden İstiklal Harbi Şehitliği'ni ziyaret ederek, 42 metre yüksekliğindeki direğe 96 metrekarelik dev Türk Bayrağı'nı çektiler. Konya'nın önemli bir eser kazandığını söyleyen Vali Osman Aydın, eserin Konya'nın yüz akı olacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Bayramı'nda göndere çektikleri 96 metrekare büyüklüğündeki Türk Bayrağı'nın istiklalin sembolü olarak dalgalanacağını ifade etti.

Konya Valisi Osman Aydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen İstiklal Harbi Şehitliği’nde incelemelerde bulunarak yetkililerden inşaat hakkında bilgi aldılar.

ESER, KONYA’NIN YÜZ AKI OLACAK

Konya’ya böyle önemli bir eser kazandırdıkları için Başkan Akyürek’e teşekkür eden Konya Valisi Osman Aydın, Şehitliğin Konya’nın yüz akı olacağını söyledi. Eserde Konya tarihinin anlatılarak İstiklal Harbi’nde şehit olan Konyalıların isimlerinin ölümsüzleştireceğini hatırlatan Başkan Akyürek, bu eserle Konya’nın gurur duyacağını ifade etti.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

İstiklal Harbi Şehitliği’nin Konya’nın cazibe merkezlerinden biri olacağının altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Mevlana Müzesi ile Mevlana Kültür Merkezi arasında şehir dışından gelen misafirlerin gezebileceğini, Konya kültürünü ve Cumhuriyet tarihini temsil edecek bir kompleks yapıldığını vurguladı.

Eserin Selçuklu mimarisi tarzında günümüz mimarisi ile bütünlük içinde yapıldığını kaydeden Başkan Akyürek, “Türkiye’ye örnek olacak bir eser meydana geliyor. Eserde, İstiklal Harbi ve Cumhuriyet tarihi boyunca şehit olan Konyalıların isimlerinin yer aldığı bölümler ile gazilerimiz ve şehit ailelerimiz için bölümler, sanat galerisi ve brifing salonu olacak” dedi.

DEV TÜRK BAYRAĞI DALGALANMAYA BAŞLADI

İstiklal Harbi Şehitliği’ne 42 metre yüksekliğinde Konya’nın en yüksek bayrak direğinin de yapıldığını kaydeden Başkan Akyürek, Cumhuriyet Bayramı’nda göndere çektikleri 96 metrekare büyüklüğündeki Türk Bayrağı’nın istiklalin sembolü olarak dalgalanacağını ifade etti.

Vali Aydın ve Başkan Akyürek, daha sonra dev Türk Bayrağı birlikte göndere çekerek, inşaat alanını gezdiler. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İstiklal Harbi Şehitliği 8 milyon 219 bin YTL’ye mal olacak ve yıl sonunda tamamlanacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;