UNESCO Başkan Yardımcısı Ve Endonezya Milli Eğitim Bakanı Konya'da

UNESCO Başkan Yardımcısı Ve Endonezya Milli Eğitim Bakanı Konya'da

UNESCO Başkan Yardımcısı ve Endonezya Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Bambang Sudibyo Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek Mevlâna Yılı etkinlikleri hakkında bilgi aldı. Bakan Sudibyo, Endonezya'nın yaşadığı büyük tsunami felaketinin hemen ardından bölgeye gelerek yardım çalışmaları yürüten Konya halkına minnettâr olduklarını belirterek Başkan Akyürek'e teşekkür etti.

UNESCO Başkan Yardımcısı ve Endonezya Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Bambang Sudibyo Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti. Bakan’ın ziyaretinde Endonezya Ankara Büyükelçisi Awang Bahrin, Endonezya Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürleri, Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD) Yöneticileri, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin ve Konya Büyükşehir Belediyesi yöneticileri de hazır bulundu.

Türkiye’ye eğitim alanında işbirliği için gelen Bakan Sudibyo, UNESCO tarafından 2007 yılının Mevlâna Yılı ilan edilmesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Endonezya’da yardım çalışmalarına katılması dolayısıyla da Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile görüşmelerini tamamladıktan sonra Konya’ya geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’ten Konya ve Mevlâna Yılı etkinlikleri hakkında bilgi alan UNESCO Başkan Yardımcısı Sudibyo, Türkiye ile işbirliğine önem verdiklerini belirterek, bu önemin her iki ülke insanlarının çoğunluğunun Müslüman olması ve kendisinin çocukluğundan bu yana Mesnevi dersleri alıyor olmasından kaynaklandığını bildirdi. Konya ziyaretinin hayatının en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu söyleyen Bakan Sudibyo, Türkiye’nin; geleceğin kalkınmış müreffeh ülkelerinin başında yer alacağına inandığını, Türkiye ve Endonezya’nın bulunduğu coğrafyada eğitime en çok yatırım yapan önemli iki örnek ülke olduğunu bildirdi. Endonezya halkının yaşadığı yıkıcı tsunami felaketinin hemen ardından Konya ve Türk halkını yanında gördüğünü vurgulayan Bakan Sudibyo, bu durumun her iki milletin kardeşliğine en güzel örnek olduğunu vurguladı. Tsunaminin açtığı yaraları çok kısa sürede sarmayı başardıklarını vurgulayan Sudibyo, bunda Konya halkının da katkıları olduğunu belirterek; yapılan yardımları dolayısıyla Konya’ya ve Konya halkına müteşekkir olduklarını söyledi.

Kendilerini Konya’da görmekten mutluluk duyduklarını belirten Başkan Akyürek, 2007 Mevlâna Yılı’na onlarca farklı etkinliklerle hazırlandıklarını, 2007 yılının bu anlamda başarılı geçtiğini açıkladı. Bir heyetle tsunami bölgesine gittiğini anlatan Başkan Akyürek, yaşanan acı olayların ardından yaraların sarılmış olmasının kendilerini mutlu ettiğini bildirdi.

Başkan Akyürek, ziyaret anısına Bakan Sudibyo ve geziye katılan heyet üyelerine Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan İngilizce Mesnevi ile çeşitli yayınlar hediye etti. Bakan Sudibyo da Endonezya’nın sembollerinden olan özel işlemeli bir gemi maketini Başkan Akyürek’e hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;