Uluslararası Kent Kültürü ve Yaşlılık Sempozyumu

Uluslararası Kent Kültürü ve Yaşlılık Sempozyumu

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü'nün İtalya, Portekiz ve Letonya ile birlikte yürüttüğü SALK Projesi kapsamında Uluslararası Kent Kültürü ve Yaşlılık Sempozyumu yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sevginin dünyaya hakim olmasıyla, silahlanmaya ayrılan paraların insanların yaşam kalitelerinin artırılmasına ayrılacağını söyledi. Sempozyuma Portekiz'den katılan Silvio Raso, 'Dünyada yaşanan tüm olumsuzlukların yanında, Konya'da tünelin sonundaki ışığı gördüğümüze inanıyorum. Konya'nın insanlık için yeni bir model olacağını düşünüyorum' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü'nün (SAMM) AB Socrates Gruindvig Projesi kapsamında İtalya, Portekiz ve Letonya ile birlikte yürüttüğü Sevgi ve Yaşam Tecrübesi Paylaşma Projesi'nin (SALK) Türkiye ayağı Konya'da gerçekleştirildi.

AB üyesi üç ülkeden Konya'ya gelen katılımcılar, Selçuk Otel'de düzenlenen Uluslararası Kent Kültürü ve Yaşlılık Sempozyumu'na katıldılar. Sempozyum öncesi, programın açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, 12 bin Avro'luk projenin, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyeciliğe verdiği önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.

EN BÜYÜK SERMAYE BİRİKİMDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, dünyanın artık tek bir ülke, ülkelerinde şehir gibi görüldüğü günümüzde tüm dünyanın ortak sıkıntıları ve sevinçleri olduğunu belirtti. Başkan Akyürek, 'İnsan, yaratıcının bir emanetidir. Bizler, bir araya geldiğimizde, insanlığın ortak değerlerini paylaşıyoruz, birbirimizden istifade ediyoruz. Hayatta en büyük tecrübe, yaşam tecrübesi; en büyük sermaye de birikimdir' dedi.

Sevginin paylaşılarak artırılmasına, yaşam deneyiminin de genç kuşaklara ve tüm insanlığa anlatılmasına ihtiyaç olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, şöyle devam etti: 'Dünyada bugün en büyük ihtiyaç, sevgi, hoşgörü ve barıştır. Sevgi, eğer dünyaya hakim olursa, silahlanmaya ayrılan paralar, insanların yaşam kalitelerinin artırılmasına ayrılacaktır. Bu konuda hem yerel yönetimlere, hem de hükümetlere büyük görev düşüyor. Biz, Konya olarak sosyal belediyecilik konusuna bunun için önem veriyoruz.'

Hazreti Mevlana'nın sadece Konya ve Türkiye'nin değil, tüm dünyanın ortak değeri olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, Mesnevi'nin tüm dünya dillerine çevrilmesi çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Açış konuşmalarının ardından geçilen Uluslararası Kent Kültürü ve Yaşlılık Sempozyumu'nun oturum başkanlığını Selçuk Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Pehlivan yaptı. Sempozyuma Letonya adına Sarmite Pilate, Genevefa Poriete, Rita Kolezia, İtalya adına Carlo Borriello, Massimiliano Delgadio ve Portekiz adına katılan Silvio Raso katıldı.

KONYA, İNSANLIK İÇİN YENİ BİR MODELDİR

Sempozyumda konuşan Silvio Raso, Konya'da yaşadıklarını anlatmanın kendisi için bir görev olduğunu belirterek, SALK projesi konusunda Konya'da çok küçük bir bütçeyle büyük işler yapıldığını söyledi. Konya'daki uygulamanın, Portekiz'deki birçok projeden daha fazla etki uyandırdığını gördüğünü vurgulayan Raso, 600 yıl İslam kültürünü yaşayan Portekiz'in Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerle ayrılmasının söz konusu olmadığını ifade etti. Konya'da Mevlana'nın da etkisi ile sadece sevgi ve hoşgörü gördüğünü kaydeden Raso, 'Dünyada yaşanan tüm olumsuzlukların yanında, Konya'da tünelin sonundaki ışığı gördüğümüze inanıyorum. Konya'nın insanlık için yeni bir model olacağını düşünüyorum' dedi.

MEVLANA'NIN HOŞGÖRÜSÜ AB İÇİN YOL GÖSTERİCİDİR

Rita Kolezia ise, SALK projesinin kendilerine geniş bir dünya kazandırdığını ifade ederek, diğer ülkelerdeki yaşlıların yaşam tarzlarını görmenin kendileri için bir kazanım olduğunu belirtti.

Carlo Borriello da, 'Merhaba, Selamün Aleyküm' diyerek başladığı konuşmasında, Konya'da yaşadığı güzel günler için Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Konya'dan çok etkilendiklerini anlatan Borriello, 'Mevlana'nın tolerans ve hoşgörü içeren sözleri AB için yol göstericidir. Türkiye, bu filozofu ve güçlü demokrasisi ile AB ile Müslüman ülkeler arasında köprü olacaktır' dedi. İtalya'da ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde nüfusun yaşlandığına dikkat çeken Carlo Borriello, Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusunun gelecek adına çok önemli olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Mustafa Pehlivan'ın, 'Yaşlılık Döneminin Sorunları ve Türkiye'deki Yaşlılara Yönelik Hizmetler' sunumunun ardından, sempozyumun sonunda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, katılımcılara İngilizce ve İtalyanca Mesnevi hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;