Ulusal Medya Ziyaretleri

Ulusal Medya Ziyaretleri

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ulusal basın kuruluşlarının genel merkezlerini ziyaret ediyor. Gazete, Radyo ve TV merkezlerine giderek yöneticileriyle görüşen Başkan Akyürek, Türkiye'ye model kent olarak düşündükleri Konya'nın dünyaya daha etkin tanıtılması için hedeflerini anlatıyor. Ulusal medyanın sıcak ilgisiyle karşılaşan Başkan Akyürek, medya yöneticilerinin teklifiyle önümüzdeki aylarda bir genel değerlendirme toplantısı yapacaklarını bildirdi.

Başkan Akyürek İstanbul'da bulunan ulusal basının genel merkezlerine iki günlük bir ziyaret programı düzenledi. Program çerçevesinde Türkiye Gazetesi, İHA, TGRT, Kanal D, Kanal 7, Radyo 7, STV, Hürriyet Gazetesi, Zaman Gazetesi, Sabah Gazetesi, Vakit Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı genel merkezlerine birer ziyaret düzenleyerek yöneticileriyle görüşen Başkan Akyürek, Konya'da kısa sürede gerçekleştirdikleri çalışmaları ve dünya kenti konya hedeflerini anlattı. Medya yöneticilerinin sıcak ilgi gösterdiği dünya kenti konya hedeflerinin gerçekleştirilmesi için gerekli tüm adımları atacaklarını söyleyen Başkan Tahir Akyürek, Konya'nın içinde bulunduğu sorunlardan, kat edilen mesafelere kadar bir dizi açıklamalarda bulundu. Şehircilik açısından Konya'nın geçmişiyle büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Akyürek, inanç turizmindeki boşluğu, Karatay bölgesinde oluşturulacak Uluslararası Mevlana Kültür ve Turizm Merkezi ile gidereceklerini söyledi.

Konya'yı, Türkiye'de altyapısı en sağlıklı kentlerden biri olarak değerlendiren Başkan Akyürek, "Yönetimi devraldığımızda altyapı seviyemiz yüzde 94'lerdeydi. Biz bu yıl bu oranı su, kanalizasyon, hat yenileme çalışmalarıyla yüzde 98 seviyelerine ulaştırdık. Konya'da daha önce doğalgaz yoktu, bu yıl kente onu da getirdik" şeklinde konuştu.

Konya'nın büyük bir tarihi birikime sahip olduğunu da kaydeden Akyürek, binlerce yıllık görkemli tarihiyle Konya'nın medeniyetler kenti olduğunun altını çizdi. Başkan Akyürek ayrıca, Konya'nın binlerce yıl öncesinden ilk kent yaşamını uygulayan şehir olduğunu ifade etti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük okul projesine de imza attıklarını anlatan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, projeye kent genelinde işadamları bazında kollektif bir katılımın olduğunu, bunun giderek yaygınlaştırılacağını söyledi. Akyürek, "Belediye olarak, kent genelinde Cumhuriyet tarihinin en büyük okul bağışı kampanyası başlattık. Konyalı iş adamlarımızın yapmış olduğu bağışla, iki haftalık kampanya sürecinde 55 okula ulaşmış durumdayız. Bunu 60'ın üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Konya okullaşma açısından Türkiye'de 67. sırada bulunuyor. Kampanya ile birlikte 2005'te ilk sıraya yerleşeceğimize inanıyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakan'ın temelini attığı Konya Şehri Atık Su Arıtma Tesisi ile hem tuz gölünün kurtarılması sağlanacak, hem de ülkemizin en büyük çevresel projelerinden biri gerçekleştirilecek. 50 trilyon liraya mal olacak Atık Su Arıtma Tesisi 3 yıl içinde bitirilecek" dedi.

Başkan Tahir Akyürek, 08 Ekim 2004 Cuma günü gerçekleştireceği ziyaret programlarının ardında Konya'ya dönecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;