Ulusal Basının Konya İlgisi

Ulusal Basının Konya İlgisi

Konya'da son günlerde yapılan bilimsel toplantılar ve 10-13 Haziran tarihleri arasında yapılacak Dünya Tarihi Şehirler Birliği Konferansı, ulusal basın kuruluşlarının ilgisini Konya'ya çekti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, son bir haftada 4 ulusal televizyon kanalına röportaj verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin son haftalarda gerçekleştirdiği uluslararası programlar ve önümüzdeki günlerde düzenleyeceği Dünya Tarihi Şehirler Birliği toplantıları, ulusal basının dikkatini Konya’ya çekti.

Ulusal televizyon kanallarından CNN Türk, Kanal 24, TGRT Haber ve Haber 7, Konya’da yaşanan gelişmeler ve Konya’nın ev sahipliği yapacağı Dünya Tarihi Şehirler Birliği toplantıları ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile röportaj yaptılar.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2007 Mevlana Yılı etkinleri nedeniyle dünya genelinde 103 şehirde yapılan programların ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarının dikkatini çektiğini belirterek, Konya’ya gösterilen ilginin 10-13 Haziran tarihlerinde Konya’nın ev sahipliği yapacağı Dünya Tarihi Şehirler Birliği Toplantıları nedeniyle zirveye çıktığını söyledi.

KONFERANS KONYA İÇİN BİR MİLAT

Konya’da, önemli kültürel etkinliklerin yanında dünya genelinden 119 bilim adamının katılımı ile yapılan Uluslararası Küresel İklim Değişikliği Konferansı, 177 bilim adamanın katılımı ile yapılan Ulusal Hava Kalitesi Sempozyumu gibi bilimsel toplantıların şehri sürekli gündem yaptığını kaydeden Başkan Akyürek, 10-13 Haziran 2008 tarihleri arasında Konya’nın ev sahipliğinde yapılacak Dünya Tarihi Şehirler Birliği Konferansı’nın dünyanın birçok ülkesinden belediye başkanı, belediye yöneticisi ve bilim adamını bir araya getireceğini ifade etti. Konya’nın ve Türkiye’nin son yıllarda dünyaya açılma süreci yaşadığını kaydeden Başkan Akyürek, “Aslında geleceğimiz biraz da buna bağlı. Artık bir global köy haline gelen dünyadaki birikimden daha çok istifade edip kendi birikimlerimizi onlara sunarak insanlık adına birlikte yürüyüşü gerçekleştirebilmemiz gerekiyor. Bu konferansı Konya açısından bir milat olarak görüyoruz” dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;