Ukrayna Heyeti, Konyalı Sanayicileri Yatırıma Çağırdı

Ukrayna Heyeti, Konyalı Sanayicileri Yatırıma Çağırdı

Son yıllarda Konya'da yaşanan gelişim yabancı yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Sık sık Konya'ya yatırım amaçlı ziyaretler düzenleyen heyetlere Ukrayna heyeti de eklendi. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Mihailo Musienko ve Türk-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek, Konya'daki sanayi altyapısı ve çeşitliliği ile ilgili bilgi alarak Konyalı sanayicileri Ukrayna'da yatırıma davet ettiler.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Mihailo Musienko ve Türk-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ettiler.

Türk-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz, Türkiye ile Ukrayna arasında 4 milyar dolar olan ticaret hacminin 2010 yılına kadar 10 milyar dolara çıkarılması için çalıştıklarını belirterek, bunun için Türkiye ile Ukraynalı işadamlarının karşılıklı yatırımlara önem vermesi gerektiğini söyledi. Türkiye'de çeşitli illere gerçekleştirdikleri ziyaretlerde, sanayici ve işadamları ile buluştuklarını kaydeden Gömdeniz, Konya'daki sanayi potansiyeli Ukrayna'da değerlendirmek gerektiğini söyledi. Gömdeniz, Konyalı sanayicileri Ukrayna'da yatırım yapmaya çağırdı.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Mihailo Musienko, sanayicilerle buluşmak üzere geldikleri Konya'da bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek, Türkiye ile Ukrayna arasında gelişen bölgesel işbirliğinin Konya ile bir Ukrayna şehri arasında da oluşmasını talep etti. Mihailo Musienko, Başkan Akyürek'i Ukrayna'da ağırlamak istediklerini ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya'nın arazi yapısı, yetişmiş insan gücü, üniversitesi, hoşgörü sahibi halkı ile Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olduğunu vurgulayarak, Konya sanayisinin her sektörde güçlü, sağlıklı bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Konyalı sanayicilerin 86 ülke ile ticari ilişkilerde bulunduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Ukrayna'nın bir şehri ile kardeş şehir olabileceklerini, bunun iki şehir ile birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlayacağını ifade etti.

Başkan Akyürek, ziyaretin ardından Ukrayna heyetine İngilizce Mesnevi, Mevlana Müzesi'nin maketi ve Konya'yı anlatan yayınlardan oluşan bir set hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;