Ukrayna Ankara Büyükelçisi Konya'da

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Konya'da

Ukrayna Büyükelçisi İhor DOLHOV Konya?yı tanımak ve Konya?nın gelişimi hakkında bilgi almak için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÖZKAFA?yı makamında ziyaret etti. Büyükelçi DOLHOV, Konya?yı beklediğinden daha yeşil bulduğunu belirterek, düzenli gelişimin kendileri içinde örnek olacağını ifade etti.

Ukrayna Büyükelçisi İhor DOLHOV, Konya'yı yakından takip ettiklerini belirterek 'kentin gelişimini yerinde görmek istedik. Ülkemiz ile Türkiye arasında son yılarda önemli gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl her iki ülke arasında ticaret hacmi 1 milyar doların üzerine çıkmıştır. Bu aşamada bizlerde ülkemizi temsilen kentinizi ve kentinizin gelişimini yerinde görmek istedik. Konya bir çok alanda örnek teşkil ediyor. Ankara'dan buraya gelirken bunu görmek mümkün. Konya'yı bu kadar yeşil ve ağaçlarla zenginleştirilmiş bulacağımızı sanmıyordum. Sizleri ve çalışanlarınızı tebrik ederim. Konya Büyükşehir belediyesi ile kültürel etkinlikler düzenleyebiliriz. Kentinizin bu alanda gelişmiş olduğunu görüyorum.'dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, büyükelçinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Özkafa; Konya'nın, Anadolu bozkırının ortasında zengin bir tahıl ambarı olduğunu, ve bunun yanında Belediye ve Şehircilik alanında ülkemizdeki şehirlerin başında geldiğini söyledi. Özkafa; Belediye Hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü, İmar, Ulaşım, Alt yapı çalışmalarında herhangi bir sorun yaşanmadığını dile getirdi.

Tramvayın Anadolu'da ilk kez Konya'ya geldiğini söyleyen Başkan Özkafa; Belediye hizmetleri hakkında da bilgi verdiği ziyarette şunları söyledi:

'Konya'nın üç adet su şebekesi vardır bunlar; Yer altı su şebekesi, Altınapa arıtma su şebekesi ve İçme suyu su şebekesidir. Konya'nın su ihtiyacını bunlarla sağlamaktayız. Konya'yı baştan başa yeşille donattık ; son üç yıl içerisinde Konya'ya 20 bin ağaç, son bir yıl içerisinde 3 dev park yapıldı. Yapılan tüm hizmetler belediyenin kendi kaynaklarında yapılmıştır. Konya sanayi, ticaret, ilim ve kültür yönünden de zengin bir şehirdir. Konya'nın üç ayrı sanayi bölgesi vardır dördüncüsü yapılmaktadır, Organize sanayiindeki dükkan sayısı 500 adedi geçmiştir. Bunun yanında Konya bir tahıl ambarıdır Türkiye'nin tahıl ihtiyacının büyük bir bölümü Konya'dan sağlanmaktadır. Şehrimizde medfun bulunan; Hazreti Mevlânâ Tüm dünyayı fikirleriyle etkilemiştir, onun Mesnevisi tüm dünya dillerine çevrilmiş ve okunmuştur. Bugün tüm dünyanın muhtaç olduğu barış ve kardeşlik mesajını o, bundan tam 7 asır önce vermiştir.' şeklinde konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;