UĞUR IŞILAK :Avrupa Birliği'nin Konya'dan Öğreneceği Çok Şey Var

UĞUR IŞILAK :Avrupa Birliği'nin Konya'dan Öğreneceği Çok Şey Var

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından organize edilen 'Altınbaşak Kültür-Sanat ve Spor Festivali' devam ediyor. Festivale katılan ünlü sanatçı Uğur Işılak, Konya'nın fiziki ve manevi açıdan gelişmiş bir şehir olduğunu belirterek Avrupa'nın manevi açıdan Konya'dan alacağı çok şey olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından organize edilen 'Altınbaşak Kültür-Sanat ve Spor Festivali' Yüksel Gönüllü ve Uğur Işılak konserleriyle Mevlana Kültür Merkezi'nde devam etti. Katılımın yüksek olması nedeniyle Mevlana Kültür Merkezi Açık Sema Alanı dışına iki ayrı sinevizyon kuruldu.

Festivalini 10. günü Yüksel Gönüllü'nün konseriyle başladı. Daha sonra sahneye gelen Uğur Işılak hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı. Birbirinden güzel eserlerini seslendiren Işılak, gecede şiir de okudu. Irak Savaşı ile ilgili seslendirdiği kendisine ait eseri büyük alkış toplarken Işılak, mekanın ve organizenin güzelliği dolayısıyla organizatörlere teşekkür etti. Konya'da çok ciddi çalışmaların yapıldığını her gelişinde fark ettiğini söyleyen Işılak, Avrupa Birliği'nin Konya'dan manevi açıdan alacağı çok şey olduğunu bildirdi. Işılak, 'Konya fiziki belediyecilik, şehirleşme ve düzen bakımından Avrupa kentlerine çok benziyor. Çok daha düzenli. Ancak manevi açıdan Avrupa'nın ve dünyanın bir çok kentinden daha ileride. Bu bakımdan Avrupa Birliği'nin Konya'dan manevi açıdan alacağı ve öğreneceği çok şey var. Konya'yı Konya yapan Şems'tir, Mevlâna'dır. Benim evimde Mesnevi var. Mesnevi'yi yaşayarak okumak gerekiyor. Mesnevi sadece okunacak bir kitap değildir. Aynı zamanda yaşanacak bir kitaptır. Bundan sonra yaşayarak okuyacağım.'dedi.

Geceye katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Uğur Işılak'a teşekkür ederken, 'Şehrimizin gelişmesi ve daha ileriye gitmesi için elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz. Şehrin trafiğini rahatlatmak için köprülü kavşaklar, altgeçitler ve yeni caddeler açıyoruz. Bütün bu fiziki belediyecilik hizmetlerimizin yanı sıra, kültürel ve sosyal belediyecilik açısından da model oluşturmaya gayret ediyoruz' diye konuştu.

Başkan Akyürek, sanatçılara birer teşekkür plaketi ve Hz. Mevlana'nın Mesnevisini hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;