Tuz Gölü Havzası Yerel Yönetimler Çalıştayı

Tuz Gölü Havzası Yerel Yönetimler Çalıştayı

Selçuk Üniversitesi Cihanbeyli Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen 'Tuz Gölü Havzası Yerel Yönetimler Çalıştayı'na katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, çevre ile ilgili sınırlı kaynağın tüketilmemesi için hep birlikte bir duyarlılık yürüyüşü başlatılması gerektiğini ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Cihanbeyli Meslek Yüksek Okulu ve Cihanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen “Tuz Gölü Havzası Yerel Yönetimler Çalıştayı”na katıldı.

Cihanbeyli Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir, Tuz Gölü Havzası ile ilgili sorunların ele alınmasının önemine değinerek, üniversitede Tuz Gölü’nün kurtarılması için çeşitli çalışmalar yapıldığını, ancak önemli olanın çalışmalardan somut sonuçlar çıkması olduğunu söyledi.

AK Parti Konya Milletvekili Ali Öztürk ise, çalıştay kapsamında düzenlenecek panellerin sonunda Tuz Gölü’ndeki sorunların çözümüne katkı sağlanacağına inandığını ifade etti.

Açış konuşmalarının ardından, başkanlığını Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şaban Çalış’ın yaptığı panele geçildi. Panele konuşmacı olarak katılan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Tuz Gölü’nü gelecek nesillere teslim aldıkları şekilde aktaramamanın mahçubiyetini yaşadıklarını, ancak bunun fark edilip gereken çalışmalara başlanmasının memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

DUYARLILIK YÜRÜYÜŞÜ BAŞLATILMASI GEREKİYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, küresel ısınmanın tüm dünyayı tehdit ettiğini belirterek, dünyadaki en büyük kirleticilerin gelişmiş ülkeler olduğunu söyledi. Tuz Gölü’nde 20 sene önce çekilen fotoğrafların şimdi çok farklı olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Son çıkan Belediyeler Yasası, altyapı ve arıtma tesislerine öncelik verilmesini gerektiriyor. Bu sınırlı çevre ile ilgili kaynağın tüketilmemesi için birlikte bir duyarlılık yürüyüşünün başlatılması gerekiyor” dedi.

5 MİLYON METREKÜP SU TASARRUFU

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Atıksu Arıtma Tesisleri ile ilgili bilgi veren Başkan Akyürek, tesislerin Türkiye’nin en önemli çevre yatırımlarından biri olduğunu kaydetti. Tuz Gölü’nün kurtarılması için en önemli ayağın Atıksu Arıtma Tesisleri olduğunu belirten Başkan Akyürek, “Bu yıl yapımı tamamlanacak tesislerde arıtılacak su ile belediyemizin yeşil alanlarını sulayacağız. Böylece 5 milyon metreküp su tasarrufu sağlanacağız” dedi.

Panele katılan diğer konuşmacılar ise, Tuz Gölü’nün kurtarılması için büyük önem arz eden Atıksu Arıtma Tesisleri’nin yapımı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;