Türkiye'nin En Yaygın Su Hizmeti Veren Şehri: Konya

Türkiye'nin En Yaygın Su Hizmeti Veren Şehri: Konya

Konya Büyükşehir Belediyesi 5216 sayılı Belediye Kanunu ile hizmet alanına dahil edilen Sarayköy ve Dikmeli'ye yönelik su projeleri hayata geçirildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi 5216 Sayılı Belediye Kanunu’yla KOSKİ Genel Müdürlüğü hizmet alanına dahil edilen Sarayköy ve Dikmeli mahallelerine yeni su projeleri hazırlandı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 180 bin YTL''ye mal olan hizmetle ilgili olarak şunları söyledi:

“5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Genel Müdürlüğümüz hizmet alanına dâhil edilen Sarayköy mahallemizde 219 adet su abonesi ve mevsimlere bağlı olarak 300 ila 500 arasında değişen nüfus yoğunluğu vardı. Abone sayısı, nüfus yoğunluğu, hayvan besiciliği ve bağ-bahçe sulamaları göz önüne alınarak deneye dayalı formüllerle yapılan hesaplamalarda mevcut 1,5 Lt/sn debili kuyunun su ihtiyacına cevap vermeyeceği ortaya çıkmıştır. Mahallemizin şehir merkezine ve su kaynaklarımıza olan uzaklığı ayrıca kot farkı nedeniyle şehir şebekesinden beslenmesinin imkânsız olduğu anlaşılmış; konumu itibariyle gelişmeye müsait olduğuna kanaat getirilerek burada bir dizi çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda mahallemizin su ihtiyacını gidermek için yeni sondaj kuyusu açılarak, 16 Lt/sn debili suya ulaşılmış ve Sarayköy mahallemizin su sorunu çözülmüştür. Yapılan bu çalışmaya toplam 179.600,00 YTL. harcanmıştır. Yine 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu ile KOSKİ Genel Müdürlüğümüz hizmet alanına dâhil edilen Dikmeli mahallemizde ise 2 ayrı basınç bölgesi mevcuttu. Üst basınç bölgesi olarak adlandırılan bölgeyi besleyen 120 metre derinliğindeki 6 Lt/sn debili kuyu, ekonomik ömrünü doldurduğundan dolayı söz konusu bölgeyi besleyememekteydi. Büyükşehir Belediyesi''ne bağlandıktan sonra 165 metre derinliğinde 10 Lt/sn debili yeni bir kuyu açtık. Bölgenin ihtiyacına cevap verecek şekilde 6 Lt/sn debili pompa takıldı ve ek terfi hattı yapıldı. Şu an itibari ile kuyumuzu işletmeye aldık. Dikmeli Mahallemizin beslenmesini yaparak su sorunu çözüme kavuşturduk Hizmetlerimizin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;