Türkiye’de Konya İmajı Toplantıları

Türkiye’de Konya İmajı Toplantıları

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Türkiye'de Konya imajı kalitatif araştırmalarından ilki olan Kültür sanat çevresi kalitatif toplantısı yapıldı.

İstanbul Dedeman Otelde gerçekleştirilen toplantının oturum başkanlığını İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen yaparken, Sanatçılar Ahmet Özhan, Gülriz Sururi Gazeteci Nevval Sevindi Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu, Karikatirüst İbrahim Tapa, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürü Tuğrul İnançer katıldı.

Programda ilk olarak söz alan Tuğrul İnançer 1971 'den beri her yıl düzenli olarak Şeb-i Arus törenlerine katıldığını belirterek, Konya denince ilk akla Mevlana'nın geldiğini ifade etti. "Konya'da sadece Mevlana ön plana çıkarılmalı hiçbir şey Konya'yı Mevlana kadar tanıtamaz " diyen İnançer Konya Büyükşehir Belediyesi logosunun çift başlı kartal yerine Mevlana türbesinin olması gerektiğini bildirdi. İnançer, Mevlana türbesi civarındaki ağaçların türbenin görünmesini engellediğini belirterek mutlaka kesilmesi gerektiğini ifade etti.

İbrahim Tapa'da Tuğrul İnançer'e destek vererek Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ambleminin çift başlı kartal yerine Mevlana türbesinin olması gerektiğini ifade etti. "Anadolu'nun en şanslı insanları Konya'da yaşıyor" şeklinde konuşan Tapa, Konya'da sanatsal etkinliklere verilen desteğin artırılması gerektiğini kaydederek Konya'da uluslar arası karikatür yarışmaları ile Osmanlı sanatları sergi ve yarışmaları yapılması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu Hz Mevlana adına mutlaka bir enstitü kurulması gerektiğini kaydederken, Sanatçı Ahmet Özhan ise "Hz.Mevlana aşkın ortak simgesi ve dünyanın ortak paydası olmuştur" şeklinde konuştu

Sanatçı Gülriz Sururi Mevlana'mn genç yaşlardan itibaren Mevleviliği benimsediğini belirterek fotoğraflarda yaşlı ve miskin şekilde oturan bir Mevlana yerine genç ve aktif bir figürün kullanılması gerektiğini bildirdi. Mevlana'nın yeterince tanıtımının yapılmadığına inandığını bildiren Sururi, Mevlana'yı tanıtmak için öncelikle Türk insanından başlanmalı halen Konya'da yaşayan ve 70-80 yaşlarına gelmiş ve hiç Mevlana türbesine gitmeyen insanlar var şeklinde konuştu.

Gazeteci Yazar Nevval Sevindi Konya için önemli unsurların başında Çatalhöyük, Selçuklular ve Osmanlılar geldiğini ifade etti. Mevlana'nın yeterince tanıtılmadığını kaydeden Sevindi Mevlana'yı tanıtıma ilk olarak Türk insanından başlanması gerektiğini söyledi. Konya'da bisiklet sporunun mutlaka ön plana çıkarılması gerektiğini bildiren Nevval Sevindi bisiklet yollarının yanı sıra bisiklet yarışmaları ve Orta Anadolu turu düzenlemesi gerektiğini ifade etti. Sevindi,Mevlana odaklı Sivil toplum kuruluşlarının daveti ile Konya'da barış ve çevre konusunda fuar ile birlikte bir program düzenlenmesi gerektiğini bildirdi. Sevindi dünya barış parlamentosunun Konya'da toplanması gerektiğini ifade etti.

Konuya ilişkin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada toplantıyı düzenlemekteki amaçlarının Konya imajını ülke gündemine taşımak olduğu belirtilirken Türkiye'nin önde gelen isimleri ile fikir teyatisinde bulundukları ifade edildi. SAMM'ın organize ettiği toplantılara Medya çevresi, Sivil Toplum Kuruluşları ve Kültür Sanat Çevresi toplantıları ile devam edileceği ifade edildi.

Basın Kuruluşları için;