Türkiye'de İlk Kez Görme Engelliler İçin Sesli Sinyalizasyon Sistemi

Türkiye'de İlk Kez Görme Engelliler İçin Sesli Sinyalizasyon Sistemi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de ilk kez görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir adım atıyor. Görme engellilerin trafik lambası bulunan kavşaklarda karşıdan karşıya sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlayacak olan sesli sinyalizasyon sistemi önümüzdeki günlerde hizmete girecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye'de ilk kez uygulanacak sistemle sinyalizasyon bulunan kavşaklara kurulacak cihazın ses dalgaları ile görme engellileri trafik ışığının rengi konusunda uyardığını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de ilk kez uygulanacak bir sistemle, görme engellilerin trafikte yaşadığı sorunların önüne geçiyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yurtdışından getirilen görme engellileri ses dalgalarıyla trafik konusunda uyaran cihaz, Kule Site'deki Karayolları Güvenliği Haftası nedeniyle düzenlenen sergide görücüye çıktı.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ KONYA'DA

Kamu Yararına Görme Özürlüler Derneği Başkanı Veli Özağan ve görme engelli vatandaşlarla birlikte cihazı inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye'de ilk kez uygulanacak sistemle sinyalizasyon bulunan kavşaklara kurulacak cihazın görme engellilerin hayatını kolaylaştıracağını belirtti. İlk olarak Sakatlar Haftası nedeniyle önümüzdeki hafta İş Bankası Kavşağı'na kurulacak cihazın, ses dalgaları ile görme engellileri trafik ışığının rengi konusunda uyardığını kaydeden Başkan Akyürek, 'Trafik lambasında araçlar için yeşil yandığında bir ses dalgası yayılıyor. Bunu duyan görme engelli vatandaşımız, araçların geçmesini bekliyor. Araçlar için kırmızı ışık yandığında ise başka bir ses dalgası yayılıyor. Bunun üzerine görme engelli vatandaşlarımız güvenli bir şekilde yolun karşısına geçiyor. Cihazın hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

TÜM ÇALIŞMALARIMIZDA ENGELLİLERİ DÜŞÜNÜYORUZ

Sakatlar Haftası nedeniyle yapılacak çeşitli etkinliklerin, özürlülerin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmasını dileyen Başkan Akyürek şöyle konuştu: 'Toplumun yüzde 10'unu engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi olarak kaldırımların standartlarından diğer fiziki yatırımlara kadar yaptığımız her çalışmada engelli vatandaşlarımızı da düşünüyoruz. Gerçek özür, gözde, kulakta, elde, kolda değildir. Gerçek özür, özürlüleri özürlü gören beyinlerdedir. Tüm özürlüler, imkanları dahilinde hayata bağlanmak için mücadele veriyorlar. Ben hepsini kutluyorum.'

Görme engelliler için yurtdışından getirilen sesli sinyalizasyon sistemi, 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası nedeniyle düzenlenecek programla İş Bankası Kavşağı'nda hizmete sunulacak. Cihazdan istenen verim alınırsa, şehrin uygun yerlerine yeni cihazlar da yerleştirilecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;