Türkiye Yazarlar Birliği'nden Büyükşehir Belediyesi'ne Özel Ödül

Türkiye Yazarlar Birliği'nden Büyükşehir Belediyesi'ne Özel Ödül

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 'Mesnevi'nin 20 Dile Çevrilmesi Projesi' ile Konya Büyükşehir Belediyesi'ne özel ödül veren Türkiye Yazarlar Birliği'ne teşekkür etti. Başkan Akyürek, kültür hizmetleri açısından yeni dönemde Konya'nın bir numara olduğunu ve dünyada ses getirecek çalışmalara devam edeceğini kaydetti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi'ne verilen özel ödülün Kültürel Belediyecilik konusunda Konya'nın geldiği noktayı ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye Yazarlar Birliği'nin 2005 yılı, ''Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları ödülleri'' geçtiğimiz günlerde açıklandı. Konya Büyükşehir Belediyesi, 'Mesnevi'nin 20 Dile Çevrilmesi Projesi' ile bu yıl ilk kez verilen Jüri Özel Ödülü'nü alırken, Konya Büyükşehir Belediyesi Yayınları arasında çıkan Kamil Uğurlu'nun 'Konya Şehrengizi' isimli kitabı Şehir Kitapları dalında ödüle layık görüldü.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İçişleri Bakanlığı'nın araştırmasında Sosyal Belediyecilik'te Türkiye'de bir numara olan Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürel Belediyecilik'te de bir ödül almasının yapılan çalışmaların geldiği noktayı gösterdiğini belirterek, 'Yirmi Dilde Mesnevi Projesi, üzerinde önemle durduğumuz bir proje. Şu ana kadar Mesnevi'yi İngilizce, İtalyanca, Almanca ve Farsça'ya çevirerek dünya kültürüne sunduk. Bu değeri tüm dünyaya tanıtmak bizlerin bu şehrin yöneticileri olarak en büyük vazifesidir. Bu amaçla her alanda çalışmalarımız durmadan devam edecektir. Türk kültürünü ve milli kültürümüzü bu şekilde tüm dünyaya tanıtıyoruz. Bu yapılan iş ile Konya'yı ve Mevlana'yı tüm insanlığa tanıtmış oluyoruz' dedi.

Başkan Akyürek, şehrin geleceği için sadece fiziki yatırımlar değil aynı zamanda sosyal ve kültürel yatırımların da önemli olduğu belirterek, kültür hizmetleri açısından yeni dönemde Konya'nın bir numara olduğunu ve dünyada ses getirecek çalışmalara devam edeceklerini kaydetti. Başkan Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi'ni ödüle layık gören Türkiye Yazarlar Birliği Büyük Jürisi'ne de teşekkür etti.

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından bugüne kadar 460 eser, ödüle layık görülürken, ödül kazanan eser sahiplerine ödülleri Mart ayı içerisinde Başbakan Erdoğan'ın da katılacağını törenle verilecek.

Basın Kuruluşları için;