Türkiye Bm'de Veto Hakkı Almalı

Türkiye Bm'de Veto Hakkı Almalı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ermeni soykırımı iddialarıyla Türkiye'nin bir yerlere çekilmek istendiği uyarısında bulunarak, Türkiye'nin oynanan oyunlardan BM'ye daimi üyelik ve veto hakkıyla kurtulabileceğini söyledi. Başkan Akyürek, toplumun eğitim seviyesinin yükselmesiyle Türkiye'nin hak ettiği noktaya ulaşacağını bildirdi.

Başkan Tahir Akyürek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kendisini ziyarete gelen çocuklarla bir süre sohbet ettikten sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. Ermeni soykırımı iddialarının sorulması üzerine Başkan Akyürek şunları söyledi : 'Türkiye stratejik konumu itibariyle düşmanı çok olan bir ülke. Bu nedenle ülkemiz üzerinde çeşitli oyunlar oynanmak isteniyor. Ermeni soykırım iddiaları da bunlardan biridir. Bu tür oyunların karşısında durabilmek için güçlü bir ülke olmamız gerekiyor. Eğitimin toplumların sıçramasında ve güçlenmesinde önemli bir yeri vardır. Eğitimli bir toplum en zor anlarda sıçramalar gerçekleştirebilir. Bunun örneklerini birinci ve ikinci dünya savaşlarının ardından gördük. Bir çok ülke eğitim seviyesinin yüksekliği nedeniyle ekonomik sıçramalar gerçekleştirmiştir. Türkiye de bugün ekonomik anlamda dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin dünyanın en güçlü 5 ülkesi arasına girmesi gerekiyor. Birleşmiş Milletler (BM) üyesi olan ülkemizin daimi üyeliği ve BM'de veto hakkını elde etmesi gerekiyor. Ancak o zaman bu tür oyunların karşısında durabiliriz. Türkiye tarihi geçmişi ve jeopolitik konumu itibariyle etkili bir ülkedir. Bu özelliklerimize ekonomik yükselişi de eklediğimiz zaman dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alabiliriz.'

Başkan Akyürek, 'Türkiye'ye karşıtlığı ile tanınan yeni papanın Türkiye'nin AB üyeliğini etkilemesi söz konusu olur mu'' sorusuna ise 'Türkiye'nin AB üyeliği konusunda bir endişemiz yok. Papa'nın seçilmesi sürecinde 4-5 milyar insanın dikkatlerinin beyaz dumana, siyah dumana çekilmesi ve bu süreçte yapılan haberler doğru değildir. Papalığın bundan sonra barışçıl yönüyle dünya huzuruna katkı yapmasını bekliyoruz' diyerek cevap verdi.

Basın Kuruluşları için;