Türkçe Konuşan İşadamları Heyeti Büyükşehir'de

Türkçe Konuşan İşadamları Heyeti Büyükşehir'de

Dünyanın 14 ülkesinden çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya'ya gelen Türkçe konuşan işadamları, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret ettiler. İşadamlarına Konya'nın yatırım imkanlarını anlatan Başkan Akyürek, 10 yıl önce 5 milyon dolar olan Konyalı işadamlarının ihracatının, şu anda 1,5 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya’da bulunan Türkçe konuşan işadamları heyeti Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti.

14 ülkeden işadamlarının bulunduğu heyetle Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda görüşen Başkan Akyürek, Konya’daki yatırım imkanları ve belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi. Konuşmasında, Konya’nın önemli bir tarım ve sanayi şehri olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, 10 yıl önce 5 milyon dolar olan Konyalı işadamlarının ihracatının, şu anda 1,5 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Konya’dan dünyanın 106 ülkesine ihracat yapıldığını ifade eden Başkan Akyürek, “Üretiminin tamamını yurtdışına pazarlayan işadamlarımız var. Konyalı işadamları, Konya’nın dışa açılış sürecini başarıyla yürütüyor” dedi.

Konya’nın belediyecilik alanındaki başarılı çalışmaları ile Türkiye’ye örnek olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, özellikle eğitim alanında hayırsever işadamlarıyla yapılan işbirliği sonucu; Konya’nın ülkenin en eğitimli şehri olmaya doğru gittiğini söyledi. İşadamlarını Konya’da yatırım yapmaya davet eden Başkan Akyürek; Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Üniversite’nin yatırımcılara her türlü kolaylığı sağladığını kaydetti. Başkan Akyürek, daha sonra heyette bulunan işadamlarının sorularını cevapladı.

Ziyaretin sonunda Afganistan’dan gelen Faridun İlham Amanullah, Başkan Akyürek’e Özbek kalpağı hediye etti. Başkan Akyürek de heyette bulunanlara çeşitli hediyeler verdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;