TÜBİTAK Popüler Bilim Kütüphanelerinin İlki Konya'da Açılıyor

TÜBİTAK Popüler Bilim Kütüphanelerinin İlki Konya'da Açılıyor

TÜBİTAK tarafından ülke genelinde başlatılan Popüler Bilim Kütüphaneleri kurulması projesinin ilki Konya'da hayata geçiriliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün işbirliği sayesinde kütüphanelere her türlü lojistik ve kurulum desteğinin verildiği proje kapsamında ilk aşamada Konya'daki 11 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda okuyan 3 bin 470 öğrenciye ulaşılacağını açıkladı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) toplumda bilime dair olumlu yargı oluşturarak, bilginin bireysel kazanımına yönelik merak ve motivasyonu uyandırmak, öncü bireylerin yetişeceği bir bilgi toplumunun oluşmasına destek olmak amacıyla, popüler bilim yayınlarını ülke çapında ücretsiz olarak dağıtacağı bir bağış projesi başlatıyor.

Sosyal sorumluluk anlayışıyla gerçekleştirilecek proje kapsamında; 81 ildeki il, ilçe ve kasaba halk kütüphaneleri ile Türkiye genelinde 593 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na (YİBO), TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları’ndan oluşan birer kütüphane kurulması hedefleniyor.

PROJE İLK OLARAK KONYA’DA HAYATA GEÇİYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ülke genelinde başlatılan TÜBİTAK Popüler Bilim kütüphaneleri kurulması projesinin ilk olarak Konya’da hayata geçirileceğini açıkladı. Başkan Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yapmış olduğu etkin işbirliği sayesinde kütüphanelere her türlü lojistik ve kurulum desteğinin verildiği proje kapsamında ilk aşamada Konya’daki 11 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda okuyan 3 bin 470 öğrenciye ulaşılacağını söyledi.

Başkan Akyürek, proje kapsamında Konya genelindeki 38 kütüphanede kurulacak TÜBİTAK Kitaplığı ile tüm öğrencilere ulaşılmasının hedeflendiğini vurguladı.

TÜBİTAK KİTAPLIĞI KÖŞESİ 22 OCAK’TA DEVLET BAKANI

PROF. DR. MEHMET AYDIN TARAFINDAN AÇILIYOR

Pilot il olarak Konya’nın seçilmesindeki temel nedenlerin başında güçlü konsorsiyumların geldiğini vurgulayan Başkan Akyürek, 22 Ocak 2009 tarihinde Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın’ın katılımıyla Sare Özkaşıkçı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Yurdu’nda TÜBİTAK Kitaplığı Köşesi’nin törenle açılacağını duyurdu.

BASINA DAVET

PROGRAM:

TÜBİTAK Kitaplığı Köşesi Açılış Programı

Tarih : 22 Ocak 2009 Perşembe

Saat : 11.45

Yer : Konevi Kültür Merkezi

Not : Programı takip edecek basın mensupları için araç tahsisi yapılmıştır. Araç aynı gün saat 11.15’te Basın Müşavirliği’nden hareket edecektir.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;